Провулок Грабовського (Харків)

Прову́лок Грабо́вського — провулок у Шевченківському районі Харкова, у районі театру ім. Шевченка. Довжина 100 метрів. Починається від вулиці Сумської. Закінчується на перетині з Римарською вулицею. Провулок розташований між будівлею театра ім. Шевченка з однієї сторони та багатоповерховими будинками початку XX сторіччя — з іншої. Названий на честь українського поета-лірика Павла Грабовського, який навчався та жив у Харкові.

Провулок Грабовського
Харків
Вигляд провулку з вулиці Римарської
Вигляд провулку з вулиці Римарської
Місцевість Центр
Район Шевченківський район
Назва на честь Павла Грабовського
Загальні відомості
Протяжність 100 м
Координати початку 49°59′42″ пн. ш. 36°13′56″ сх. д.
Координати кінця 49°59′43″ пн. ш. 36°13′52″ сх. д.
Поштові індекси 61057
Транспорт
Найближчі станції метро Історичний музей
Рух односторонній в бік Римарської
Покриття асфальт
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Будівлі  4
Архітектурні пам'ятки  4
Забудова багатоповерхова
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap пошук у Nominatim
Мапа
 Провулок Грабовського у Вікісховищі

Рух провулком односторонній — з вулиці Сумської в бік Римарської[1].

Історія

Провулок Грабовського прокладений у кінці XIX — на початку XX століття. У той же час була сформована його забудова. Провулок Грабовського раніше називався Театральним, 2-м Сумським і 2-м К. Лібкнехта[2].

Під час Другої світової війни в провулку Грабовського у березні 1943 року йшли вуличні бої[3].

Будівлі

Провулок Грабовського є адресою лише однієї будівлі — будинку №4. Цей колишній прибутковий будинок споруджений у 1905 (можливо, у 1903) році за проєктом архітекторів Олександра Гінзбурга та Іліодора Загоскіна. Чотириповерхова будівля з червоно-коричневої цегли виконана в стилі модерну. Особливістю будівлі є білі деталі еркерів та кронштейнів під карнизом з гротескними ліпними прикрасами, зокрема фігурами риб та тритонів. Первинне призначення будівлі — прибутковий будинок, крім того, в цьому будинку Гінзбург відкрив будівельну контору “Залізобетон”[4].

Після 1917 року в будинку працював магазин живої риби. Рибу утримували в спеціальних резервуарах у підвалах будівлі. Після війни їх використали для створення дитячої школи плавання з басейном «Золота рибка». У 1981 році будівля реставрована[5]. Станом на 2010 рік у будинку знаходяться магазини товарів для офісу «Carreblanc» та оргтехніки «ABC-матриця»[6].

16 серпня 2019 року за адресою провулок Грабовського, 4 відкрито меморіальну дошку на честь О. М. Гінзбурга[4].

На провулок також виходять бічні фасади: за непарною стороною Харківського українського драматичного театру імені Шевченка (вулиця Сумська, 9), за парною стороною — колишнього Обласного клінічного онкологічного диспансера (вулиця Римарська, 14) та колишнього будинку літературних організацій (вулиця Сумська, 11).

Галерея

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.