Продавець повітря

«Продавець повітря»фантастичний роман відомого російського радянського письменника-фантаста Олександра Бєляєва.

Продавець повітря
рос. Продавец воздуха
Жанр науково-фантастичний роман і шпигунський романd
Автор Бєляєв Олександр Романович
Мова російська
Опубліковано 1928

 Цей твір у Вікіцитатах

Історія

Роман був вперше опублікований у 1929 році в журналі «Навколо світу» (1929, № 4-13).

Сюжет

Дія роману відбувається в Якутії в районі полюса холоду. Розповідь ведеться від особи метеоролога Клименка.

Автор, молодий метеоролог Клименко, направлений в Якутію для вивчення змін повітряних течій Землі, які стали спостерігатися останнім часом. Разом зі своїм провідником і помічником, якутом Ніколою, він прямує до відрогів Верхоянського хребта. По дорозі вони рятують невідомого чоловіка, що представився учасником англійської експедиції, який попередив їх про небезпеку йти за вітром і пішов, причому саме в тому напрямку, куди радив не йти співрозмовникам. Однак автор наважується знайти місце, куди дмуть постійні сильні вітри, і переходить за відроги хребта, де виявляє кратер вулкана. Ураганний вітер засмоктує його і Ніколу в цей кратер.

Дивом виживши, вони опиняються на таємній фабриці, захованій в горі, якою володіє врятований ними раніше містер Бейлі. Використовуючи роботи відомого шведського хіміка Енгельбректа, на своїй таємній фабриці комерсант Бейлі зріджує повітря з атмосфери, розділяє його на компоненти (кисень, водень і гелій), і переводить у стан зі значно зменшеною відстанню між молекулами (за твердженням Бейлі, одна невелика кулька такого згущеного кисню важить мільйон тонн). Вся отримана ним з атмосферного повітря продукція зберігається у спеціально обладнаних приміщеннях фабрики, в яких постійно підтримується дуже низька температура, в ці приміщення можна увійти лише в спеціальних костюмах. Діяльність Бейлі призвела до зміни клімату на Землі, але це його не хвилює. Земля починає втрачати атмосферу, і в світі настає катастрофічна нестача повітря. Це призводить до масової паніки. Повітря стає товаром для продажу. Ніхто не розуміє причини явищ. З допомогою Нори, дочки хіміка, вдається влаштувати втечу Ніколі для того, щоб він розповів про все людям.

Радянський уряд посилає на боротьбу з Бейлі Червону армію. Однак Бейлі демонструє світу потужну зброю, засновану на випаровуванні твердого повітря. Крім того, він демонструє можливі наслідки знищення його бази, випускаючи частину набраного повітря. Вибухоподібне випаровування зрівнює з землею величезні території Сибіру, Європи, але при цьому, через помилки в розрахунках, ледве не гине сам Бейлі. Уряди західних країн воліють співпрацювати з Бейлі, і лише СРСР продовжує вести з ним боротьбу. Самогубство Нори приводить професора Енгельбректа на бік Клименка. З допомогою прибулих червоноармійців (яким Нікола вказав шлях всередину бази) вони вриваються до Бейлі в його кабінет, але той від страху перед більшовиками ковтає кілька бісеринок згущеного повітря[1]. Енгельбрект, зрозумівши, що від нагрівання теплом тіла бісеринки зараз вибухнуть разом з Бейлі, з допомогою червоноармійців ледве дотягує зважнілого вдвічі і розпухаючого Бейлі до оглядового майданчика і перекидає його через перила. Бейлі вибухає перш, ніж долітає до снігового укосу.

Особливості сюжету

  • Азот, видобутий з повітря, перетворювався на фабриці на аміак, азотну кислоту і ціанамід.
  • При першій зустрічі з Клименком Бейлі рятував з болота якийсь бідон, який, як він сам стверджував, був контейнером для постачання «ілю» з Марса на Землю. Більше того, пізніше Бейлі розповів Клименку, що торгує з Марсом, посилаючи туди ракети зі зрідженим повітрям, які вибухають над поверхнею, збагачуючи таким чином марсіанську атмосферу, і отримує натомість «іль», особливий радіоактивний елемент з величезною енергією, завдяки якій працює фабрика Бейлі.

Персонажі

  • Георгій Петрович Клименко — молодий радянський метеоролог, від чиєї особи ведеться оповідання
  • Нікола — якут-мисливець, провідник Клименка
  • Бейлі — англійський бізнесмен
  • Вільям — слуга Бейлі
  • Сванте Енгельбрект — знаменитий шведський вчений-хімік, головний інженер Бейлі
  • Елеонора, Нора — дочка Енгельбректа
  • Іван — робочий-якут на фабриці Бейлі
  • Люк — літній шотландець, радист

Екранізації

Див. також

  • Палаючий острів — фантастичний роман Олександра Казанцева, в якому теж відбувається знищення повітря для дихання.

Бібліографія

  • Беляев Александр Романович. Собрание сочинений в 8 томах. Том 2. (Последний человек из Атлантиды. Продавец воздуха. Когда погаснет свет.) Илл. Б. Бисти. М., «Молодая гвардия», 1963, 384 с. с илл. с. 131—276.

Примітки

  1. Винайдений на фабриці Бейлі незадовго до кінця роману спосіб зберігання згущеного повітря, що дозволяє транспортувати його без кріогенних температур завдяки спеціальному покриттю.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.