Пролом (Станиславів)

Українське спортивне товариство «Пролом» Станиславів або просто «Пролом» (пол. Ukraińskie Sportowe Towarzystwo Prołom Stanisławów)  — нині неіснуючий польський футбольний клуб, заснований у Станиславові (нині Івано-Франківськ, Україна) в грудні 1929 року українською громадою.

Пролом
Повна назваУкраїнське спортивне товариство
«Пролом» Станиславів
Прізвисько Українці
Засновано грудень 1929
Розформовано 1939
Населений пункт Станиславів,  Польща
Стадіон
Ліга
Домашня
Виїзна

Хронологія назв

  • 1929—1939: УСТ «Пролом» Станиславів (пол. UST Prołom Stanisławów)

Історія

Футбольна команда «Пролом» була заснована в Станиславові в грудні 1929 року, після того, як у львівській газеті «Діло» зазначили, що в місті не було жодного українського футбольного клубу, в зв'язку з чим футболісти львівської «України» під час останнього візиту в серпні 1939 року змушені були грати з місцевим єврейським «Гакоахом» та польською «Станиславовією». Назву для нового клубу запропонував професор Станіславлівської гімназії Дмитро Ліскевич. Перша штаб-квартира клубу була розташована в будинку на вул. Липова (тепер — вул. Шевченківська), поблизу Гімназії. Президентом клубу було обрано Теодора Мартинця — директора Земського банку. До цього в Станиславові вже існували українські клуби — «Чорногора» (заснований в 1907 або 1098 році), «Чумаки» (є згадка за 1921 рік), а також «Буй-Тур» (1921—1925). Ці клуби грали матчі виключно з іншими західноукраїнськими клубами (львівською «Україною», перемишлянською «Чайкою Сяну», стрийською «Скалою» та тернопільським «Поділлям»), в той же час матчі з представниками клубів інших національностей забороняв проводити Український Спортивний Союз. Допоки в 1928 році українські клуби не приєдналися до змагань під егідою ПЗПН (створений за німецьким зразком чотирма роками раніше)[1].

3 березня 1930 року було оголошено, що «Пролом» візьме участь у Клясі B львівського ОЗПН. Свій перший поєдинок українська команда зіграла внічию проти ТУРу (Товариства Університету Робітничого). 13 квітня 1930 року відбувся перший офіційний матч «Пролому» в Клясі B, в якому «українці» розписали нульову нічию з польським клубом «Стшелец Гурка» (Станиславів). Суперниками «Пролому» в Клясі B були станиславівські німецько-польсько-українська «Єдність», єврейський «Гакоах», єврейський робітничий клуб «Адміра», а також польські клуби — «Гурка», «Раз Два Тши» та «Станиславовія». Також у цьому турнірі виступали польська «Бистшиця», український «Бескид» з Надвірної, польський військовий клуб «49 п.п.» з Коломиї, а також польські «Світ» з Монастирського, «Стшелець» з Брошнева та українська «Стриянка» зі Стрию. За підсумками сезону «Пролом» з 7-а набраними очками пролом фінішував на передостанньому місці в Клясі B, випередивши «Єдність», яка понизилася в класі.

Сезон 1931 року «Пролом» розпочав з новим тренером Осипом Новицьким — родом з сусіднього для Станиславова Вовчинця — колишнім гравцем львівської «України». Завдяки такому підсиленню клуб у підсумковій таблиці Кляси B фінішував на 3-у місці, поступившись лише «Гурці» та «Станиславовії». У 1932 році «Пролом» не зумів повторити минулорічне досягнення. А сезон 1933 року став найпровальнішим. Команду залишив Юліан Кардаш (перейшов до «Ревери»), а головний тренер Осип Новицький очолив перемишлянський «Сян». 4 січня 1933 року було утворено новий клуб УСК (Станиславів), який виступав виключно в змаганнях, організованих Українським Спортивним Союзом (УСС). У 1935 році команду підсилило декілька гравців ямницького «Вихора», який виступав у системі УСС. У підсумку в 1936 році «Пролом» впевнено виграв Клясу B, а після цього й кваліфікаційний турнір та отримав право виступати в Клясі А станиславівського ОЗПН[2]. Дебютний сезон 1936/37 років виявився невдалим. На фоні втоми та втрати 6 основних гравців, клуб не зумів залишитися у Вищому дивізіоні. До Кляси A повернувся лише за підсумками сезону 1938/39 років, коли став переможцем Кляси B та переміг у плей-оф з різницею в один м'яч «Станиславовію». Однак вдруге виступати в Клясі «А» клубу не вдалося[3].

У вересні 1939 року, після початку Другої світової війни, клуб припинив існування.

Досягнення

  • Кляса B Станиславівського ОЗПН
    • Чемпіон (2): 1936, 1939

Відомі гравці

  • Микола Дейчаківський
  • Василь Деркач
  • Юліан Кардаш
  • Осип Новицький
  • Ярема Попел
  • Петро Зуб'як

Див. також

Примітки

Посилання

  • Encyklopedia piłkarska FUJI, Kolekcja klubów, tom 4: "Lwów i Wilno", Andrzej Gowarzewski
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.