Протипартизанський літак

Протипартизанський літак — різновид штурмовика, призначений для антипартизанської війни, військової розвідки та повітряної підтримки наземних сил. Може брати участь у бою з нерегулярними військовими частинами, озброєними стрілецькою зброєю та ПЗРК.

A-29 Super Tucano ВПС Бразилії.

Ролі

Протипартизанські літаки можуть виконувати наступні задачі:

  • транспортування військових або цивільних осіб, включаючи евакуацію поранених
  • розвідку, збирання даних
  • психологічні операції: скидання листівок, радіомовлення тощо
  • удари по супротивнику

Для того, щоб успішно справлятися з такими завданнями, літаки повинні мати наступні особливості[1]: можливість літати з відносно невеликою швидкістю, висока витривалість, простота використання, здатність злітати з необладнаних аеродромів.

Історія

Перші протипартизанські літаки з'явились у 1920—1930 роках під час колоніальних воєн. Наприклад, британці застосовували літаки в Іраку та на кордонах з Пуштуністаном. Виявилось, що навіть один такий літак може заподіяти значної шкоди повстанцям та поселенням, які їх підтримували.

В кінці п'ятдесятих французи виявили, що реактивні літаки є занадто швидкими і не підходять для завдання ударів по партизанам Алжирського Визвольного Фронту. Тому вони почали озброювати транспортники Dassault MD 315 Flamant та вертольоти Piasecki H-21. Пізніше до складу Escadrilles d'Aviation Légère d'Appui (легкої авіації підтримки) увійшли North American T-6 Texan, T-28 Trojan та ряд інших літаків[2].

Під час війни у В'єтнамі американці використовували North American T-28 Trojan та Douglas A-1 Skyraider.

У 2009 році у США було започатковано програму LAAR (Light Attack/Armed Reconnaissance)[3] метою якої була розробка дешевих легкоозброєних літаків. Станом на 2014 рік з різних причин програму не було виконано[4].

Приклади

  • Embraer EMB 314 Super Tucano — бразильский літак. Виробляється з 2003 року, використовується ВПС США, Бразилії, Колумбії, Чилі та деяких інших країн. Застосовувались під час операції «Фенікс» — удару армії Колумбії по базам FARC, розташованим у джунглях Еквадору.
  • Beechcraft T-6 Texan II
  • North American Rockwell OV-10 Bronco
  • Cessna A-37 Dragonfly — американський легкий двомісний штурмовик, розроблений на базі навчального літака T-37 у середині 1960-х років. Активно застосовувався під час війни у В'єтнамі, перебував на озброєнні низки держав Латинської Америки.
  • Grumman OV-1 Mohawk — американський штурмовик часів Холодної війни.

Див. також

Примітки

  1. COIN Aircraft
  2. COIN: French Counter-Insurgency Aircraft, 1946—1965
  3. The U.S. Air Force Almost Sent ‘Starter’ Attack Planes to Europe
  4. Grandolini, Albert. Cambodia, 1954 – 1999; Part 3. ACIG.org. Процитовано 10 липня 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.