Прідун Степан

Прідун Степан (7 січня 1894, с. Княгинин, тепер частина м. Івано-Франківськ — 8 грудня 1937, м. Санкт-Петербург, Росія) — активний учасник національно-визвольних змагань та громадський діяч, хорунжий УСС.

Степан Прідун
Народження 9 січня 1894(1894-01-09)
Княгинин, Галичина
Смерть 4 грудня 1937(1937-12-04) (43 роки)
Ленінград, Росія, розстріляний разом з групою соловецьких в'язнів
Країна  ЗУНР
Приналежність УСС, УГА
Звання хорунжий
Інше в'язень Соловецьких таборів, засуджений "трійкою" ГПУ

Життєпис

Закінчив з відзнакою гімназію у Станиславові (1913). Студент філософії (класична філологія) Вiденського університету.

У 1914 році записався до першого похідного куреня УСС у Станіславові, який формував Дмитро Вітовський. Викладав у стрілецькій гiмназiї при Коші УСС, організатор кошової бібліотеки та читального залу. Ця так звана "етапна гімназія" була зініційована і створена Степаном Прідуном наприкінці травня 1915 року в Замковій Паланці коло Мукачева на угорській Україні, де перебував КІш УСС. Він так писав про причини заснування гімназії:

"Найголовнїйшими завданнями курсу було: відсвіжити розум молодих людей, привернути їм попередню благородність і чистість почувань, вивести їх на якийсь час з тої очайдушности, яка опановує цїлу істоту людини на місцї вічної небезпеки, та використати час, присвячений зміцненню фізичних сил, на відпочинок духа й серця."[1]

Хоча у цій гімназії навчалися лише стрільці, однак населення Закарпаття знало про українську гімназію, що сприяло їхній українській самосвідомості. В стрілецькій гімназії навчалися близько 30 стрільців, які перед тим були гімназистами чи студентами. Кандидат філософії Степан Прідун викладав у гімназії латину, грецьку мову, математику і філософію за програмою вищих класів гімназії. Гімназія в Паланках потривала від кінця травня до 5 липня 1915.[2] Др. Назарук назвав "етапну гімназію" одинокою українською гімназією на Мадярщині. Підхорунжий Микола Венгжин зробив фотографічні знімки слухачів гімназії.

З липня 1915 року Кіш УСС був перенесений до Галичини. Там гімназія мала вже більше учнів і більше учителів. 

Воював в УГА, із якою перейшов за Збруч.

Працював професором університету в Одесі.

29 травня 1934 року засуджений «трійкою» при ГПУ УРСР до 5 років виправно-трудових таборів. Покарання відбував в Соловецькому таборі особливого призначення.

25 листопада 1937 року засуджений особливим трибуналом УНКВД Ленінградської області до розстрілу. Розстріляний у Ленінграді разом з групою соловецьких в’язнів.

Примітки

  1. Ґімназія Українських Сїчових Стрільцїв.. Збруч. Процитовано 25 липня 2016.
  2. ВІСТІ КОМБАТАНТА: Українське військо в Закарпатті. komb-a-ingwar.blogspot.com. Процитовано 25 липня 2016.

Джерела

 

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.