Психологічна операція

Психологічна операція (або Військова інформаційна операція) (англ. Psychological operation (PSYOP) — сплановані дії з передачі конкретної інформації та індикаторів до іноземних аудиторій, щоб вплинути на їхні почуття, мотиви, критичне мислення і, зрештою, на діяльність іноземних урядів, організацій, груп чи індивідів.[1]

Сутність

Визначення офіційно закріплено в Польовому статуті ЗС США 33-1 — Психологічні операції (англ. Field Manual 33-1 — Psychological Operations) від 1987 року. Втім їх почали використовувати в конфліктах людства набагато раніше під час політичних і релігійних воєн, а до видів ПсО відносять пропаганду і дезінформацію. Термін виник в 1918 році, під час заснування підрозділу психологічної пропаганди військової розвідки американського експедиційного корпусу (АЕК)[2].

В СРСР, під час Холодної війни, існувало визначення-антипод — планова пропаганда або допоміжна (політична, економічна, культурна, відповідно військова та інша) діяльність, яка проводиться в мирний та воєнний час, розрахована на іноземні ворожі, дружні або нейтральні аудиторії з метою впливу на їх відносини і поведінку в сприятливому напрямку для досягнення політичних і військових цілей.[3]

Історія

Олександр Македонський

Щоб утримувати величезні території своєї Імперії разом, а їх народи проти повстання, Олександр Македонський залишав вірних людей в кожному із завойованих міст, щоб представляти грецьку культуру, контролювати їх, гасити дисидентські погляди і проводити міжнаціонального змішування. Олександр платив гроші своїм солдатам за одруження на жінках не грекинях. Він хотів асимілювати людей усіх націй в межах своєї Імперії[джерело?].

Князь Святослав Ігорович

В часи військових походів Святослава, перед тим як йти в похід на ворога, князь посилав йому повідомлення «Іду на ви» — що означало «Йду на тебе війною»[4]. В часи правління Святослава Хороброго Київська Русь була державою з сильним військом і це повідомлення мало залякати ворогів Олега ще до того як він приходив до них з військом.[джерело?]

Іспанська громадянська війна

Невдовзі після початку Громадянської війни в Іспанії, генерал-націоналіст Кієпо дель Ллано (ісп. Gonzalo Queipo de Llano) почав радіомовну передачу на зону республіканців спеціально для повстанців. Він описував в деталях жахливі страждання слухачів, якщо вони чинитимуть опір військам націоналістів. Страх, який він поширював, чинив шкоду моральному духу республіканців, поки його передачі не були припиненні Серрано Суньєром[джерело?].

ПсО в США

Проведення PSYOP Армією США регламентується статутами США:

  • Польовий статут ЗС США 33-1 — Психологічні операції (Field Manual 33-1 — Psychological Operations).[5]
  • Польовий статут ЗС США 33-1-1 — Техніка і процедури психологічних операцій (Field Manual 33-1-1 — Psychological Operations Techniques and Procedures)[6]

В медіа

PSYOP передає повідомлення за допомогою візуального, аудіо та аудіовізуальних засобів масової інформації. Як під час військових дій так і в засобах впливу на цивільне населення використовують листівки, радіо або телевізор. Стратегічні операції застосовують радіо чи телевізійні передачі, різні публікації, листівки.

Див. також

Примітки

  1. Словник військових і пов'язаних термінів (JP 1-02 DOD Dictionary of Military and Associated Terms)
  2. FM 3-05.30/MCRP 3-40.6 Psychological Operations (PDF), April 2005
  3. Пп-к, к.в.н Е. Шаламберидзе, «Психологические операции» США", — ж. Зарубежное военное обозрение № 9 1989 С.12-16
  4. Лаврентіївський літопис
  5. Field Manual 33-1 — Psychological Operations. Архів оригіналу за 2 вересня 2010. Процитовано 30 серпня 2010.
  6. Field Manual 33-1-1 — Psychological Operations Techniques and Procedures. Архів оригіналу за 19 вересня 2010. Процитовано 30 серпня 2010.

Джерела

  • Большаков М. // Подготовка кадров для служб психологических операций и по работе с гражданским населением в США, Зарубежное военное обозрение, 1998 г. — № 3. — С. 9-10. (рос.)
  • Леонтьєва Л. Є. // Історія використання психологічних операцій Німеччиною і Радянським Союзом в роки Другої світової війни (1941–1945 рр.): Дисертація кандидата воєнних наук, м. Львів: ДУ «Львівська політехніка», 1997 р.
  • Михайлов Б. // «Психологические операции вооруженных сил США в конфликтах низкой интенсивности», Зарубежное военное обозрение, 1996 г. — № 8. (рос.)
  • Пашко В. // «Психологические операции многонациональных сил в Северном Ираке», Зарубежное Военное обозрение, 1995 г.- № 7. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.