Публій Папіній Стацій

Публій Папіній Стацій (45 — 96) — давньоримський поет часів правління імператора Доміціана.

Публій Папіній Стацій
Народився 45
Неаполь, Італія (Стародавній Рим), Римська імперія, Стародавній Рим
Помер 96
Неаполь, Італія
Країна Стародавній Рим
Діяльність поет, письменник
Мова творів латина
Жанр епос

 Публій Папіній Стацій у Вікісховищі

Життєпис

Народився у Неаполі. Походив з родини кампанійських романізованих греків. Далекі предки його були вільновідпущенниками з роду Папінієв. Батько Публія спочатку належав до стану вершників, втім втратив його внаслідок фінансових потрясінь через зміну імператорів після Нерона. Батько Стація викладав у Римі грецьку та римську літератури, брав участь у поетичних конкурсах на Августаліях (у Неаполі), Немейських, Піфійських, Істмійських іграх. Ймовірно, під проводом батька Публій Стацій здобув початкову освіту.

З дитинства Стацій брав участь у поетичних конкурсах у Неаполі та Альбані. Тут він тричі здобував перемогу. Після смерті батька у 79 році Публій Стацій переїхав до Риму, де здобув прихильність та підтримку від багатьох представників римської аристократії. Тут він написав першу велику поему «Фіваїда». Наступною значною працею Публія є «сильви», в яких значне місце присвячено імператору Доміціану. Брав участь у Капітолійських змаганнях з поезії у 94 році, але не зміг здобути перемогу. Розчарування цією невдачею спонували Публія Стація повернутися до Неаполя.

У Неаполі він продовжував працювати над «Сильвами», випустивши ще одну книгу з цього циклу. Там він також здобув прихильність з боку місцевої знаті. Тоді ж він почав роботу над поемою «Ахеллеїда», проте не встиг її завершити.

Творчість

Як поет Публій Стацій був універсальним. Навчений своїм батьком, знайомий з класикою давньоримської та давньогрецької літератури, Стацій міг складати вірші гекзаметром, сапфічною строфою, алкеїві та фалекейські вірші. Був майстром епіграм.

Твори

  • Мім «Агава». 80-1 роки.
  • «Про Германську війну». 90 рік. Це панегірик перемоги Доміциана над даками та германцями.
  • «Фіваїда». 12 книг. Працював з 80 до 92 року.
  • «Сильви» 93-96 роки.
  • «Ахеллеїда». 95-96 роки.

Родина

Дружина — Клавдія

Дітей не було.

Джерела

  • Meike Rühl: Literatur gewordener Augenblick. Die Silven des Statius im Kontext literarischer und sozialer Bedingungen von Dichtung. Berlin 2006. (нім.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.