Північноалтайська мова

Північноалтайська мова (кумандинсько-челканська) — одна з двох гірсько-алтайських мов, мова челканців в кумандинців.

Північноалтайська мова
[[Файл:|300px|]]
Поширена в Росія
Регіон Республіка Алтай, Алтайський край
Носії ~10 000
Писемність кирилиця
Класифікація

Алтайська сім'я

Тюркська гілка
Гірсько-Алтайська група
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 atv

Традиційно південно- та північноалтайська мови вважались однією мовою — алтайською. Однак відповідно до сучасних класифікацій тюркських мов вони є двома різними мовами. Ситуацію ускладнює те, що деякі з окремих південних і північних діалектів офіційно визнані окремими мовами нечисленних народів Росії (зокрема кумандинська та челканська).

За даними Всеросійського перепису населення 2002 року 65 534 осіб заявило, що володіє алтайською мовою.[1]. За оцінками, з них лише близько 10 тисяч розмовляє на діалектах північноалтайської, інші — південноалтайською. Відповідно до деяких даних, лише 2 % алтайців вільно володіє алтайською мовою.[2]

У складі північно-алтайської мови виділяють два діалекти:

  • кумандинський діалект (къуманды / къубанды / къуўанды) ~8 000 осіб.
  • челканський діалект (куу / къуу, чалкъанду / шалкъанду) ~2 000 осіб.

На основі культурно-етнографічних і деяких мовних ознак до північноалтайської зараховують також тубаларський діалект південноалтайської мови.

З північноалтайською мовою також межують, являючи собою, по суті, її діалекти, кондомська, шорська та нижньочулимська (мови -j-), на відміну від мов -z- мраської, шорської та середньочулимської, що входять до хакаської діалектної зони.

Північноалтайські діалекти зараховуються до хакаської групи тюркських (хакасько-алтайська підгрупа). Це, однак, сумнівно через інтервокальний -j- (у хакаських -z-). Імовірно, самостійне розгалуження тюркських мов -j-.

Писемність північно-алтайської мови здійснюється на кириличній основі. 2006 року в Алтайському краї видано абетку кумандинської мови[3].

Примітки

Див. також

  • Північно-алтайська підгрупа

Література

  • Баскаков Н.А. Алтайский язык. М., 1958.(рос.)
  • Тукмачева Л.М., Петрушкова М.Б. Кумандинско-русский словарь. Бийск, 1995.(рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.