Підгорецький Борис Володимирович

Бори́с Володи́мирович Підгоре́цький (* 6 квітня 1873, Лубни — † 19 лютого 1919, Москва) — український етнограф, композитор, музичний критик, педагог.

Підгорецький Борис Володимирович
Зображення
Основна інформація
Дата народження 6 квітня 1873(1873-04-06)
Місце народження Лубни
Дата смерті 19 лютого 1919(1919-02-19) (45 років)
Місце смерті Москва
Громадянство Російська імперія СРСР
Професії композитор
Освіта Музичний університет Фридерика Шопена

Життєпис

Закінчив 1895 року музичний інститут у Варшаві. Організував в Лубнах хор, проводив концерти, брав участь в аматорських виставах; запрошував письменницю Любов Яновську для влаштування спектаклю на користь Товариства допомоги сільським учителькам й учителям. Мав добрі стосунки з етнографами К. П. Бочкарьовим та Василем П. Милорадовичем, що на той час проживали в Лубнах.

В Москві вчився по композиції у Олександра Ільїнського.

Щозими жив у Москві, де, викладаючи в Народній консерваторії хорове диригування, був постійним музичним критиком газети «Голос Москви»; із початком літа приїздив в Лубни.

Вереснем 1902 року почав працювати викладачем в московському початковому чоловічому міському училищі, з 1904 — у московській жіночій гімназії, викладав співи.

Докладав зусиль до організації безплатних лекцій-концертів, заходи здебільшого відбувалися в Народних домах — призначених для робітників і ремісників, у сільських місцевостях — для селян. 

1903 та 1912 року брав участь в експедиціях Музично-етнографічної комісії, разом з Є. Е. Линьовою, Олександром Масловим, Миколою Янчуком.

1910 року в Москві був заснований музично-драматичний гурток «Кобзар». Робота Підгорецького в ньому полягала у пропаганді української народної пісні серед учнівської молоді.

Як етнограф Підгорецький відстоював науковий підхід у вивченні фольклору — наполягав на точності запису.

За дорученням Музично-етнографічної комісії записав від українських селян близько 120 хорових пісень, у тому числі цикл обрядових величальних пісень.

Підготував до друку збірку народних пісень «Золоті колоски» для дітей початкових та середніх класів — разом з О. Л. Масловим, 1913.

З 1915 року викладав хоровий спів в Московській народній консерваторії.

В 1918—1919 роках працював музичним критиком в газеті «Известия ВЦИК»; досліджував творчість Павла Сениці.

Творчість

Написав дві опери — «Купальна іскра», поставлена 1901 року в Києві, «Бідна Ліза» — 1916, понад 100 романсів — на слова Дж. Байрона, Г.Гейне, М.Некрасова, О.Пушкіна, І.Франка, Т.Шевченка, фортеп'янні твори, хори.

Родина

Його праправнук Володимир Підгорецький (Соколов) живе й працює в Лос-Анжелесі, створювана ним музика звучить й в голлівудських кінофільмах.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.