Літо

Лі́то — одна з чотирьох пір року, вона між весною та осінню, з найвищою середньодобовою температурою повітря.

Календарне літо

Календарне літо в Північній півкулі, яке розпочинається 1 червня і закінчується 31 серпня, складається з трьох місяців: червня, липня та серпня. У Південній півкулі літо розпочинається 1 грудня та завершується 28 (29 у високосний рік) лютого. Складається з грудня, січня та лютого.

Астрономічне літо

Астрономічне літо настає пізніше за календарне:

Календарне Астрономічне
Північна півкуля 1 червня — 31 серпня Літнє сонцестояння (20-21 червня) осіннє рівнодення (22-23 вересня)
Південна півкуля 1 грудня — 28 (29) лютого Літнє сонцестояння (21-22 грудня) осіннє рівнодення (20-21 березня)[1]

Сезонні зміни на поверхні Землі обумовлені річним періодом обертання планети довкола Сонця і нахилом її осі обертання щодо площини орбіти. У північній півкулі літо триває приблизно 93,6 діб, у південній півкулі — 89 діб. За кількістю енергії, що надходить від Сонця, літнє сонцестояння мало би бути за температурними показниками серединою літа, однак зволікання в змінах температури (зумовлене фізичними властивостями води та суші) затримує погодні зміни порівняно з астрономічними.

Кліматичне літо

У різних географічних широтах унаслідок нерівномірності освітлення Сонцем поверхні Землі літній сезон має свої особливості. Зі збільшенням широти місцевості зростає різниця в тривалості світлого часу доби влітку і взимку, яка сягає максимуму на полюсах (див. Полярний день), де Сонце влітку не заходить за горизонт упродовж 6 місяців.

Кліматичне літо розпочинається з переходом середньодобової температури повітря через +15 °C у бік підвищення і закінчується з переходом цієї ж відмітки у бік зниження. Тривалість кліматичного літа істотно залежить від широти, а також від інших особливостей клімату: у полярних широтах Арктики літо коротке або ж не настає зовсім, а в тропічних і екваторіальних широтах кліматичне літо триває весь рік.

Для помірно континентального клімату, що панує на значній частині території України, характерне помірно спекотне літо і з достатньою кількістю опадів, яка знижується з просуванням з півночі на південь і з заходу на схід. Найбільші температури повітря простежуються в липні. Цей місяць відзначається часто безхмарною посушливою погодою, середньомісячна температура на рівнинній території України змінюється від майже +17°…+19 °С на північному заході та півночі країни до +22°…+23 °С у південних районах Причорномор'я та Приазов'я, на Кримському півострові.

По всій території України влітку проходять грози та зливові дощі. На літо припадає близько 40 % річної норми опадів. Град випадає на рівнинах 2-3 рази на рік, а в Карпатах — 4-6 разів. В південних районах літо посушливе.

На Південному березі Криму погода влітку визначається впливом тропічних повітряних мас. Тому літо тут сонячне, сухе і спекотне. Такий тип клімату називається середземноморським, і він характерний для субтропічного поясу.

У літній період можуть виникати посухи, які повторюються зазвичай кожні 2—3 роки і завдають чималих збитків сільському господарству, особливо на півдні та південному сході країни.

Свята

Шкільні канікули

У школах і вишах зазвичай бувають літні канікули, щоби використовувати для відпочинку теплу погоду і тривалий світловий день. Майже в усіх країнах діти не вчаться в цю пору року, хоча терміни канікул різняться:

  • У Сполучених Штатах державні школи зазвичай закінчують заняття в День пам'яті в кінці травня, а коледжі закінчують заняття на початку травня.
  • У Англії та Уельсі заняття в школі завершують у середині липня і поновлюють на початку вересня; в Шотландії літні канікули починаються в кінці червня і закінчуються в середині-кінці серпня.
  • У Канаді літні канікули починаються в останню або другу п'ятницю червня і закінчується в кінці серпня або в перший понеділок вересня.
  • В Україні літні канікули починаються в кінці травня і закінчуються 31 серпня.
  • У південній півкулі шкільні літні канікули охоплюють головні свята року: Різдво і Новий рік. Шкільні літні канікули в Австралії, Новій Зеландії та ПАР починаються на початку грудня і завершуються на початку лютого, причому дати різняться між країнами.
  • В Індії шкільні заняття закінчуються в кінці квітня і поновлюються на початку або в середині червня.
  • У Камеруні і Нігерії школи зазвичай припиняють заняття в середині липня і поновлюють в кінці вересня або в перший тиждень жовтня.

Державні свята

Улітку багато святкових днів, а саме:

Літо в мистецтві

У музиці

Проза

Театральні п'єси

Поезія

Літо у вірші Вадима Крищенка «За весною — літо»[2]:

«…У ліси суничні

В пишноцвіть степів

Знову літо кличе

Піснею без слів…»

У живописі

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.