Підгорський Валентин Степанович

Підгорський Валентин Степанович — вчений у галузі мікробіології, мікробної біотехнології та мікробіологічних методів захисту довкілля, академік Національна академія наук України (2006), заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.

Підгорський Валентин Степанович
Народився 5 лютого 1937(1937-02-05) (84 роки)
с. Вороніж Шосткинського району Сумської області
Національність українець
Діяльність біолог
Галузь мікробіологія
Заклад Інститут мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного
Звання академік
Ступінь доктор біологічних наук

Освіта

Вищу освіту здобув на ветеринарному факультеті Української сільськогосподарської академії

Наукова діяльність

Свій шлях до наукових вершин Валентин Степанович розпочав у 1961 р. з посади старшого лаборанта академічного Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного, який він нині очолює.[1] Наукові зацікавлення В. С. Підгорського — це, передусім, дослідження фундаментальних питань регуляції росту і біосинтетичної активності дріжджів, молочнокислих бактерій, нокардіо- та коринеподібних бактерій, їх систематичного положення і закономірностей поширення у природі; розробка нових біотехнологічних препаратів, продуктів і процесів для промисловості, медицини, сільського господарства та охорони довкілля.

В. С. Підгорський уперше виділив і досконало вивчив дріжджі, здатні засвоювати метиловий спирт, показав подвійне лімітування їхнього росту метанолом і киснем, створив математичну модель росту дріжджів, яка ґрунтується на кінетиці бісубстратних ферментативних реакцій. Вивчаючи систематичне положення окремих видів дріжджів роду Candida, він визначив їхній таксономічний статус і встановив генетичну спорідненість з аскоспоровими видами роду Pichia. Під науковим керівництвом Валентина Степановича виконані роботи з дослідження впливу електромагнітного випромінювання на фізіолого-біохімічні та поверхнево-структурні властивості дріжджів.

Велику увагу вчений приділяє селекції штамів нокардіоподібних бактерій, здатних до активної деструкції вуглеводнів нафти, зокрема нафтових олив. Виявлені механізми утилізації цього гідрофобного субстрату, які включають процеси емульгування і гідрофілізацію поверхні краплин позаклітинними біосурфактантними комплексами. Сучасні методи досліджень ксенобіотиків дали змогу визначити їхню резистентність до високих концентрацій кисневмісних аніонів (хлоратів, перхлоратів, хроматів) і здатність використовувати їх як термінальні акцептори електронів в анаеробному диханні бактерій. В. С. Підгорський і співробітники встановили, що бактерії роду Bacillus можуть синтезувати лектини з високою специфічністю до певних цукрів, які розпізнають тонкі відмінності у структурі вуглеводвмісних біополімерів і виявляють вибірковий стимулюючий ефект стосовно лімфоцитів як індукатор синтезу гама-інтерферону.

У науковій творчості В. С. Підгорського схильність до фундаментальних досліджень поєднується з пильною увагою до роз в'язання прикладних проблем. Під безпосереднім керівництвом Валентина Степановича розроблені і впроваджені оригінальні мікробіотехнологічні схеми очищення стічних вод від важких металів, запропоновано біосорбент, який звільняє довкілля від забруднення нафтою і наф топродуктами. Значним є внесок ученого у створення біотехнології виробництва дріжджового білка на відходах сільськогосподарської сировини. Окремо слід відзначити його активну участь у розробці й освоєнні нового технологічного процесу виробництва гама-інтерферону, нетрадиційних продуктів харчування, препаратів із використанням біологічно цінних властивостей молочнокислих бактерій.

Перу В. С. Підгорського належить:

  • понад 330 наукових праць,
  • три монографії.
  • 45 авторських свідоцтв на винаходи.

Велику увагу вчений приділяє підготовці майбутніх фахівців-мікробіологів. Протягом багатьох років він викладає у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка. Під його науковим керівництвом підготовлено три доктори і 15 кандидатів наук.

Валентин Степанович веде активну науково-організаційну та громадську роботу. Він є:

  • головою Наукової ради при НАН України з проблеми «Мікробіологія»,
  • президентом Товариства мікробіологів України,
  • головним редактором «Мікробіологічного журналу»,
  • членом редколегії наукового журналу «Біотехнологія» та міжнародного науково-технічного журналу «Химия и технология воды»,
  • головою Спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій зі спеціальностей «мікробіологія», «вірусологія і біотехнологія» при Інституті мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України.
  • керує державною науково-технічною програмою «Мікробні біотехнології» при Міністерстві освіти і науки України.

Внесок Валентина Степановича у розвиток вітчизняної науки відзначено нагородами та преміями:

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.