Піна

Піна (рос. пена, англ. foam, нім. Schaum m) — структурована дисперсна система, що складається з бульбашок газу (пари), — дисперсна фаза, — які розділені тонкими плівками рідини, дисперсійне середовище.

Піна мильна

Дисперсна система з газовою дисперсною фазою і рідким або твердим дисперсійним середовищем.

Загальна характеристика

Флотаційна піна. Флотація міді
Флотаційна піна. Флотація вугілля

Піна широко застосовується при виготовленні пінопластів, та інших пористих конструкційних матеріалів (піноалюміній, піноскло, пінобетон тощо), для гасіння пожеж, у бурінні, для ізоляції поверхонь (наприклад, при ремонті резервуарів для нафти і нафтопродуктів їх внутрішні поверхні пропонується ізолювати тверднучою піною, а резервуар провітрювати, що усуває утворення пожежо- і вибухонебезпечної пароповітряної суміші всередині резервуара і уможливлює вогневі роботи без його очистки пропарюванням і промиванням).

Кратність піни

Кратність піни (рос. пены кратность; англ. foam ratio, gas-foam factor; нім. Verschäumungszahl f

  • 1) Відношення об'єму газу до загального об'єму піни. Для підвищення нафтовилучення в поклад запомповують «сухі» (П.к. 0,8–0,9) або «сирі» (П.к. 0,7–0,8 і менше) піни. Концентрація піноутворювача з позицій економічності не повинна перевищувати 1 % в розчині піноутворювальної рідини.
  • 2) Відношення об'єму первинно утвореної піни Vп до об'єму піноутворювальної рідини Vр. Кратність є характеристикою структури піни. Чим більший об'єм піни отримується з одного і того самого об'єму піноутворювальної рідини, тим більші будуть бульбашки повітря в піні (за інших рівних умов), а піна менш стійкою.

Стійкість піни

Стійкість піни (рос. пены устойчивость; англ. foam stability; нім. Schaumfestigkeit f) — тривалість існування бульбашок газу в піні. Стійкість піни залежить від типу і концентрації поверхнево-активних речовин, хімічного складу, складу і кількості дисперсної фази, способу піноутворення і термодинамічних параметрів стану пінної системи. Усі ці фактори визначають структуру і властивості плівкового каркаса піни. Від стійкості піни залежать процеси гасіння пожеж пінами, якість і терміни проведення ремонтних робіт у свердловині (із застосуванням пін), результати процесів пінної флотації та пінної сепарації тощо.

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.