Піноскло

Піноскло́скло з комірчастою (пористою) структурою; вид теплоізоляційного матеріалу і звукопоглинального та будівельного (конструкційного) матеріалу.

Діаметр рівномірно розподілених в склі пор 0,1 ÷ 0,5 мм. У СРСР піноскло почали застосовувати з 30-х рр.

Види

Розрізняють піноскло з порами

 • Замкнутими (теплоізоляційне),
 • Сполучними (звукопоглинальне),
 • Частково замкнутими (будівельно-ізоляційне),
 • Кольорове (декоративне),
 • Мікропористе (хімічне)
 • Механічно міцне (технічне).

Характеристики

Піноскло характеризується малою об'ємною масою, низькою теплопровідністю і водопоглинанням, високою механічною міцністю, вогнестійкістю, морозостійкістю і стійкістю до хімічно агресивних середовищ.

Технічні характеристики

Поверхня блоку піноскла виробництва Запорізького заводу будівельних теплоізоляційних материалів
 • Щільність, кг/м³ 120 — 160
 • Діапазон робочих температур, °С: −250 +500
 • Теплопровідність, Вт/(мк): 0.05 — 0.07
 • Межа міцності при стисненні, МПа: 0.7—2
 • Водопоглинання, %: не більше 1,55
 • Модуль пружності, МН/м²: 800
 • Шумопоглинання, Дб: до 56

Піноскло (чарункове скло) є ефективним чарунковим неорганічним теплоізолятором (утеплювач), отриманий спіканням скляного порошку з одночасним спученням його під дією газоутворювача.

Будова піноскла нагадує тверду мильну піну. Розмір чарунок піни може бути від доль міліметрів до сантиметра.

Піноскло виготовляють з об'ємною масою приблизно від 100 до 700 кг/м³; механічна міцність його росте з підвищенням об'ємної маси. Межа міцності на стиснення піноскло з об'ємною масою 200—400 кг/м³ становить 20 ÷ 60 кгс/см². Залежно від об'ємної маси коефіцієнт теплопровідності піноскла 0,052 ÷ 0,12 ккал/м-год-град. Звукопоглинання піноскла зі сполучними порами, в інтервалі частот 100 ÷ 600 гц становить від 20 до 50 %, в інтервалі частот 600 ÷ 1200 гц — від 50 до 65 %.

Сировина

Сировиною для виробництва піноскла служить скляна шихта або тонкоподрібнений скляний бій з пороутворювачами, які при високій температурі виділяють газ, що спучує скляну масу. Газова фаза в піноскла займає 80—95 %, а скляна маса 5—20 об'єму. Кращим для утворення такої суміші є скло з пологішої кривої в'язкості в інтервалі температур 600—700 °C. При отриманні піноскла із замкнутими порами застосовують вугільні пороутворювачі кокс, сажу, торф'яний напівкокс, для піноскла зі сполучними порами мармур, доломіт та інші.

Виробництво

Виробництво піноскла (у вигляді блоків, плит, деталей, крихти) складається з приготування початкової суміші, спінювання скла, відпалу і механообробки. Спінюють скло при температурі 700—800 °C (для звичайного скляного порошку) або 950—1150 °C (для порошків скла, отриманого з глин, нерудних копалин або гірських порід). Спінювання скла і відпал блоків з нього здійснюють в одній печі або в двох різних печах. Освоєний двохстадійний спосіб виробництва піноскла з об'ємною масою 140—200 кг/м³, з міцністю на стиснення 8—20 кгс/см² і водопоглинанням не більше 1 %.

Перші розвідки

Піноскло в науковому світі викликало настільки сильний інтерес, що проблематика його експериментального виробництва вирішувалася одночасно провідними фізико-хімічними лабораторіями і групами учених в багатьох країнах.

Вперше у світі про піноскло як про будівельний матеріал згадав в своїй доповіді академік І. І. Китайгородський на Всесоюзній конференції із стандартизації і виробництва нових матеріалів в Москві у 1932 році. Тоді ж були озвучені і теоретичні принципи технології виробництва цього матеріалу.

У 1936 році в Лондоні на Другому міжнародному конгресі з скла Б. Лонґ, що представляв результати роботи наукових лабораторій французької скляної корпорації «Сенґобен», продемонстрував дослідні зразки нового продукту.

Але, незважаючи на одержаний патент (6818—1934), корпорація «Сенґобен» вимушена була згорнути проекти з промислового виробництва піноскла у зв'язку з тим, що існували серйозні технологічні труднощі з однорідного спікання достатньо великих блоків з піноскла. Також негативним чинником на ту пору була висока енергоємність його виробництва.

Освоєння технології в СРСР

Трохи іншим шляхом, аніж французи, пішли в СРСР.

Протягом 7 років в Московському хіміко-технологічному інституті імені Д. І. Менделєєва проводилися експериментальні напрацювання з економічного і якісного технологічного процесу, і лише потім, маючи повністю налагоджений алгоритм виробництва, в травні 1939 року на заводі «Автоскло» в місті Костянтинівка (Україна) було отримано перше промислове піноскло великого формату (475х380х120 мм) із стабільними фізичними параметрами.

Проте подальші дослідження промислового виробництва піноскла в СРСР були перервані Другою світовою війною.

З середини 1950-их у СРСР починається «піноскляний бум». До середини 1950-их було не тільки відновлено виробництво піноскла в м. Костянтинівка, але і запущено його виробництво ще на трьох скляних заводах СРСР: Івотському, Кучинському, а також в Білорусі на Гомельському (у 1954 році).

Але в середині 1950-их років ще існували значні технологічні проблеми по отриманню якісного промислового піноскла. Для їх вирішення Гомельський скляний завод був вибраний у СРСР як підприємство для впровадження новітніх наукових досягнень в області варива піноскла. Для цього у Білорусі була створена наукова і технологічна школа з проблематики його виробництва. Очолив цю школу відомий білоруський учений Б. К. Демидович, що доклав значні зусилля по оптимізації хімічних і фізичних процесів виробництва піноскла. До рішення цих питань були звернуті галузеві наукові підрозділи, що проводили на початку 1970-их дослідження в галузі як виробництва піноскла, так його застосування.

В Україні з 2010 року розпочато виробництво піноскла та пінокрихти підприемством НВП Технологія. Піноскло українського виробництва має сертифікати України, РФ та Європейського Союзу. Виробничі потужності НВП Технологія більше 2000 м3 в місяць.

Освоєння технології в США

З розвитком воєнної ситуації у Європі, США починає освоювати розробку, впровадження технологічних процесів виробництва піноскла. Перші виробничі лінії з виготовлення піноскла були запущені в Порті Аллегані у 1943 році.

Замовником виступили ВМС США, оскільки надводному і особливо підводному флоту терміново було потрібно високоякісний теплоізоляційний матеріал, здатний працювати в агресивних температурних і хімічних середовищах, а також не схильний до дії морської води. Матеріал настільки сподобався військовим морякам, що до кінця війни повністю «витіснив», для прикладу, корок з рятувальних жилетів і плавзасобів. Головною його перевагою визнали абсолютну негорючість, що в умовах війни було важливим чинником.

Після закінчення війни піноскло знайшло тут таке широке застосування (особливо в будівництві), що заводи в Порті Аллегані до 1950 року удвічі збільшили обсяг його виробництва, проте попит безперервно зростав. Фірма «Пітсбург Корнінг» вимушена була вже до 1953 року запустити нову потужну фабрику з виробництва піноскла у місті Седалія.

Піноскло було і є настільки затребуваним універсальним теплоізоляційним матеріалом, що такі країни, як Японія (середина 1960-их) і Китай (початок 1980-их), освоїли технологію і мають зараз власних крупних незалежних виробників піноскла. Проте розвиненою технологією промислового виробництва піноскла мають на сьогодні лише США (зокрема на європейських заводах у Бельгії, Чехії і Німеччині), Японія, Китай… і Білорусь.

У Росії є тільки експериментальні печі малої потужності в Томську, Пермі, Нижньому Новгороді, Володимирі, де намагаються відновити загублені секрети виробництва блоків з піноскла. В Україні з 2010 року розпочато виробництво піноскла та пінокрихти підприемством НВП Технологія.

Промислове виробництво

Українське блочне піноскло в транспортній упаковці

Піноскло було і є настільки затребуваним універсальним теплоізоляційним матеріалом, що такі країни, як Японія (середина 1960-их) і Китай (початок 1980-их), освоїли технологію і мають зараз власних крупних незалежних виробників піноскла.

Наприкінці 20 століття втратили власне виробництво Німеччина, Чехія і Польща. Зараз в Німеччині і Чехії є заводи з виробництва піноскла корпорації «Пітсбург Корнінґ» — найбільшого виробника піноскла у світі. Відтак, розвинену технологію промислового виробництва піноскла мають на сьогодні лише США (зокрема на європейських заводах в Бельгії, Чехії і Німеччині), Японія, Китай і Білорусь. В Україні з 2010 року розпочато виробництво піноскла та пінокрихти підприемством НВП Технологія. Піноскло українського виробництва має сертифікати України, РФ та Європейського Союзу.

Застосування

Піноскло легко піддається механічній обробці: його пиляють, ріжуть, свердлять і обточують на токарних верстатах. Піноскло застосовують у будівництві, суднобудуванні, на залізничному транспорті, в хімічній промисловості, техніці низьких і високих температур, в деревообробній промисловості.

Піноскло у літературі

Ажіотажний попит і популярність його як будівельного матеріалу були настільки великі, що письменники-фантасти США вважали лише цей матеріал відповідним застосування для майбутнього будівництва в космосі (Роберт Хайнлайн в романі «Даліла і космічний монтажник», 1949 рік).

Література

 • Михащук Е. П.. Пеностекло//«Энциклопедия неорганических материалов» т. 2, с. 152;
 • Кешишян Т. Н., Бутт Л. М. Технология стекла. М., 1949;
 • Китайгородский И. И., Кешишян Т. Н. Пеностекло. М., 1953;
 • Демидович Б. К. Производство и применение пеностекла. Минск, 1972;
 • Нациевский Ю. Д., Хоменко В. П., Заиончковский Б. Ф. Эффективные строительные материалы. К., 1974.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.