Пітер Дірксзун Кейзер

Пітер Дірксзун Кейзер (нід. Pieter Dirkszoon Keyser, лат. Petrus Theodorus, народився 1540 року, Емден — помер 11 вересня 1596 року в Бантамі, Ява) — нідерландський мореплавець, навігатор і астроном. Спільно з Фредеріком де Хаутманом склав зоряну карту неба Південної півкулі, на яку завдав 12 нових сузір'їв.

Пітер Дірксзун Кейзер
Народився 1540[1]
Емден, Нижня Саксонія, Німеччина
Помер 11 вересня 1596(1596-09-11)
Семаранг, Нідерландська Ост-Індія
Країна  Нідерланди
Діяльність астроном, мандрівник-дослідник, картограф
Знання мов нідерландська

Біографія

Про дитинство і юність Пітера Кейзера відомо мало. У молодості брав участь у морських експедиціях до Бразилії і до Нової Землі. У 1595 році, разом з флотом, що складався з чотирьох кораблів під командуванням Корнеліса де Хаутмана, відпливає до Мадагаскару і далі, в Ост-Індію (перша експедиція Нідерландської Ост-Індської компанії). Кейзер служить навігатором спершу на судні «Голландія», пізніше — на «Маврикії».

За дорученням картографа Петера Планціуса, Кейзер проводив спостереження нічного неба Південної півкулі, про яку європейській науці в той час було мало що відомо. Вночі вчений підіймався на щоглу, в оглядову корзину, з якої за допомогою приладів, переданих йому Петером Планціусом (мабуть, астролябії), проводив свої вимірювання. У своїй науковій роботі Пітер Кейзер мав підтримку молодшого брата командора експедиції, Фредеріка де Хаутмана.

Йоган Байєр, «Уранометрія», сторінка 49, видана 1661 року. Вид південного неба.

Експедиція Корнеліса де Хаутмана проходила вкрай несприятливо. З 249 осіб, які взяли в ній участь, на батьківщину повернулися лише 87 моряків. Більшість з них загинули в результаті сутичок з тубільцями і померли від хвороб. Кейзер помер у вересні 1596, коли флотилія стояла біля берегів Бантаму на Яві. У 1597 році складений ним зоряний каталог був переданий Фредеріком де Хаутманом Петеру Планціусу. У ньому Кейзер і Хаутман описали 135 зірок Південного неба, склавши з них 12 нових сузір'їв: Хамелеон, Золота Риба, Фенікс, Індіанець, Тукан, Райський Птах, Павич, Журавель, Південна Гідра, Муха, Летюча Риба, Південний Трикутник.

Сузір'я, позначені Пітером Кейзером — частково під іншими назвами — вперше були відзначені на глобусі небесної сфери 1597/1598 Петера Планціуса. Двома роками пізніше вони були зазначені в роботі Йодокуса Хондіуса, в 1602 році Віллемом Блау. У 1603 році вони знову були вивчені під час другої експедиції Корнеліса де Хаутмана в Південні моря. У тому ж таки 1603 році ці сузір'я були включені Йоганом Байєром в його небесний атлас «Уранометрія». В даний час вони включені в число 88 визнаних наукою небесних сузір'їв. Крім них, Кейзер вказав також у своїх спостереженнях положення таких відомих уже сузір'їв, як Південна Корона, Південний Хрест, Центавр, Жертовник, Вовк, Голуб (у нього — De Duyve met den Olijftak (Голуб з оливковою гілкою)), Ерідан (у Кейзера — Den Nyli (Ніл)), а також хвіст сузір'я Скорпіон.

Записи спостережень Пітера Кейзера вийшли в 1627 році у формі таблиць в «Tabulae Rudolfinae» Йоганна Кеплера. Однак оригінальні креслення, зроблені рукою вченого, не збереглися.

Джерела

  1. https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-0-387-30400-7_753
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.