П'єзотрансформатор
П'єзотрансформатор (п'єзокерамічний трансформатор) — електричний пристрій, в якому прямий і зворотний п'єзоелектричний ефекти використовуються для перетворення електричної енергії або сигналу. Метою такого перетворення може бути зміна амплітуди напруги або гальванічна розв'язка.
Конструкція
На пластинку (кільце або брусок) з пьезокристалу (наприклад, з кварцу) певним чином нанесені три або більше електродів — провідні смужки. П'єзокристал поляризують в одному або декількох напрямках залежно від конкретної конструкції.
Принцип дії
При поданні змінної напруги на електроди первинного кола, завдяки зворотному п'єзоелектричного ефекту виникають механічні напруження. Останні призводять до деформації пьезокристалу, яка завдяки прямому п'єзоелектричному ефекту викликає зміну напруги у вторинному колі.
Переваги використання
- малі значення шумів;
- забезпечення високої гальванічної ізоляції;
- можливість роботи на високих частотах (понад 500 кГц);
- нечутливість до магнітних полів.
Застосування
П'езотрансформатори досить широко використовуються в генераторах високої напруги (перетворювачах) для живлення газорозрядних ламх (підсвічування LCD-екранів ноутбуків, моніторів).
П'езотрансформатори знаходять широке застосування в сучасній світлотехнічній апаратурі та приладах. Вони дозволяють мінімізувати габарити пристроїв запалення і живлення різного класу газорозрядних ламп, створювати високоефективні високочастотні джерела живлення з ККД до 95%, які забезпечують підвищення довговічності ламп в 5-10 разів і світловіддачу більш ніж в 1,4 рази.