Радків (Люблінське воєводство)

Історія

Первісним населенням Радкова були русини-лемки, які компактно проживали на своїх історичних землях[4].

У 1975-1998 роках село належало до Замойського воєводства.

Приналежність

Українсько-польське порубіжжя має свою історії єднань та розмежувань, порозумінь та нищень, адже все зводилося до одного знаменника - домінування якоїсь одної нації.

Якщо за часів князювання слов'янських еліт ця лінія розмежування мала лише господарську складову й дозволила більш мобільним та розкутішим[5] предкам українців оволодіти цими теренами (Холмщиною та Підляшшям). Додатковим фактором став натиск степовиків (кочових народів та монголо-татар) на терени Київської Руси, відтак їх мешканцям доводилося тікати й обживати нові землі, одними з яких виявилося українсько-польське порубіжжя. Уже за формування Галицько-Волинського князівства на теренах Холмщини склалася домінуюча громада русів/русинів.

Навіть ослаблення князівської влади й посилення Польського королівства - не змогли розсіяти домінування русів на цих теренах. Впродовж 500 років польські магнати намагалися вкоренитися та ополячити місцевий люд, та їм мало що вдавалося. Українці-русини множилися, як і множилися їх поселення. Саме в ті часи й постав Радків, українсько-польське поселення на теренах Холмщини.

Релігійні унії та повстання частково міняли етнічну складову поселень Холмщини, але переважання українців це не порушило. Відтак царським можновладцям довелося навіть сформувати в окрему адміністративну одиницю українські поселення, виділивши дві українські губернії на теренах захопленої Польщі: Холмська губернія та Підляська[6] До їх числа ввійшли всі населені пункти де проживало більше 50% українців, серед цих поселень був і Радків[7].

Після 1-ї світової війни, за умовами Брестського мирного договору УНР з державами Четверного союзу, 9 лютого 1918, Холмщина і Підляшшя мали відійти Україні. Від лютого 1918 ці території підпорядковувалися управі, якою керував губернський комісар Олександр Скоропис-Йолтуховський. Відтак Радків підпорядкований був українській владі, але подальша воєнна експансія та чистка етнічних земель поляками змінила складову українських поселень Холмщини[8].

Друга світова війна докорінно не змінила адміністративну приналежність Холмщини та українських поселень, натомість етнічні чистки суттєво змінили національну складову поселень, в яких побільшало польських переселенців-загарбників та ополячених народностей соціалістичної Польщі. Наразі село Радків, у теперішній час, як Холмщина і Підляшшя є частиною Польщі[9].

Демографія

Демографічна структура станом на 31 березня 2011 року[1][10]:

Загалом Допрацездатний
вік
Працездатний
вік
Постпрацездатний
вік
Чоловіки 89 27 49 13
Жінки 99 18 52 29
Разом 188 45 101 42

Примітки

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Радків (Люблінське воєводство)

  1. GUS. Ludność w miejscowościach statystycznych według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r. [Населення статистичних місцевостей за економічними групами віку. Стан на 31.03.2011]. Процитовано 12 серпня 2018.
  2. Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części 2015
  3. Гміна Телятин з описом сіл а їх статистикою
  4. Мапа розселення українства в межах Холмщини та Засяння
  5. консервативність польської спільноти зумовлювали гіпертрофічні прояви й насадження католицизму
  6. Утворена 4 травня 1912 за законом "Об образовании из восточных частей Люблинской и Седлецкой губерний особой Холмской губернии, с изъятием её из управления варшавского генерал-губернатора", ухваленим 3-ю Держ. думою Рос. імперії, який 23 червня 1912 був затверджений рос. імп. Миколою II.
  7. Решта поселень, де було менше 50% українців залишилося в Люблінській губернії, незважаючи, що раніше в них також переважали українці
  8. За доби Української Держави місцеве управління реорганізували в Холмське губерніальне староство на чолі зі Скорописом-Йолтуховським. У листопаді 1918 польські війська окупували територію староства, а в грудні 1918 — ліквідували українську адміністрацію. У серпні 1919 територія колишньої Холмської губернії була включена до складу Люблінського воєводства
  9. Якщо говорити про теперішній час, то, цілком зрозуміло, Холмщина і Підляшшя є невід’ємною складовою частиною Польщі. Одначе нашим палким бажанням залишається збереження історичної пам’яті,... Архів оригіналу за 12 грудня 2017. Процитовано 23 грудня 2017.
  10. Згідно з методологією GUS працездатний вік для чоловіків становить 18-64 років, для жінок — 18-59 років GUS. Pojęcia stosowane w statystyce publicznej [Терміни, які використовуються в публічній статистиці]. Процитовано 14 серпня 2018.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.