Радунський замок

Радунський замок (також відомий як Замок королеви Бони, Шведський вал) — колишній замок поблизу Радуні (Воронівський район), залишки якого розташовані на пагорбі в заболоченій місцевості на березі річки Радунка на південний схід від с. Городища.

«Замок королеви Бони» в 1536 році. Художня реконструкція П. Татарніков
Укріплений господарський двір у середині XVII ст.. Художня реконструкція П. Татарніков
Радунський замок


54°02′06″ пн. ш. 25°03′23″ сх. д.
Тип замок
Статус спадщини Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь
Країна  Білорусь
Розташування Haradziščad
Ідентифікатори й посилання
Радунський замок (Білорусь)

 Радунський замок у Вікісховищі

Замок захищали чотирикутні вали, розмірами 85×60 м. Замчище піднесене на висоту 8 м над долиною річки, вали заввишки 3-5 м. Замчище оточене ровом 2,5-3 м глибиною і 6-8 м завширшки, розміри рову, ймовірно, були визначені під час розкопок, оскільки ще в 19 столітті рів був практично засипаний. У південно-східному куті валу досі видно вхід, там була в'їзна вежа-брама з підйомним мостом. Історики вважали, що основою оборонного замку був комплекс дерев'яних та земляних укріплень. Під час розкопок був виявлений культурний шар 0,4-0,5 м, Ф. Покровський у книзі «Археологическая карта Виленской губернии» (Вільно, 1893 р.) писав, що всередині валу, по кутах поселення є невисокі підвищення, ймовірно, залишки колишніх будівель, що також підтверджується великою кількістю цегляного та черепичного сміття. Під час розкопок поселення на той час були знайдені старовинні монети, лопати та залізна сокира особливої форми, яка зберігалася в селі Ютюни. Енциклопедія Великого князівства Литовського пояснює, що археологи знайшли кераміку XIV XVII ст., полив'яну та теракотову плитку, залізні головки списів, сокиру, монети XV XVII ст. тощо.

У XIV XVII ст. замок був власністю Великого князівства. Покровський пише, що згідно з фольклором, який розповів місцевий вчитель, перед від'їздом до Біловезької Пущі королева Бона деякий час жила в Радунському замку. Як писалося вище, на півночі Лідського повіту було кілька «замків королеви Бони».

20 жовтня 1536 у присутності великого князя литовського Сигізмунда I Старого було підписано шлюбний договір між Барбарою Радзивіл та Станіславом Гаштольдом.

Література

  • Беларуская энцыклапедыя: У 18 т. Т. 13: Праміле — Рэлаксін / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш — Мн.: БелЭн, 2001. — Т. 13. — С. 5. — 576 с. — 10 000 экз. — ISBN 985-11-0216-4 (Т. 13), С. 224.

Посилання

Об'єкт Державного списку історико-культурних цінностей Республіки Білорусь, № 413В000129
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.