Ракоподібні

Ракоподібні (Crustacea) — підтип членистоногих тварин, які мають зчленований, схожий на шкарлупу скелет, який слугує їм як каркас для м'язів та інших внутрішніх органів, так і захистом від ушкоджень та ворогів. Підтип містить понад 67 тисяч видів тварин, які живуть переважно у морських і прісних водоймах, хоча низка видів мешкає на суходолі.[1] Традиційно підтип поділяють на дві умовні групи:

  • Нижчі ракоподібні звичайно живуть у товщі води і входять до складу планктону. Вони мають важливе значення у біосфері — є солідною частиною харчового раціону багатьох риб і китоподібних. Серед них є також види-паразити (наприклад, Cymothoa exigua). Сюди належать представники більшості класів ракоподібних.
  • Вищі ракоподібні — окремий клас ракоподібних, також мешканці морських і прісних водойм. На суші з цього класу живуть тільки стоноги та деякі раки (краб кокосовий). Річкові раки, краби, омари використовуються людиною в їжу. Крім того, багато раків (некрофаги) мають санітарне значення, бо звільняють водойми від трупів тварин.
?
Ракоподібні

Abludomelita obtusata
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Brünnich, 1772
Посилання
Вікісховище: Crustacea
Віківиди: Crustacea
EOL: 2598871
ITIS: 83677
NCBI: 6657
Fossilworks: 82629

Наука, що вивчає ракоподібних карцинологія.

Зовнішня будова

Тіло складається з голови, грудей (торакса) та черевця. Голова та груди можуть у деяких видів бути нерухомо з'єднаними між собою у головогруди (цефалоторакс) і з боків вкриті щільним панциром.

Покриви тіла

Ззовні тіло вкрите міцною хітиновою кутикулою. Вона містить карбонат кальцію, що надає тілу додаткової міцності. Зовнішнього воскоподібного шару, що перешкоджав би випаровуванню води, нема, тому раки не можуть жити за межами водойм.

Внутрішня будова

Кровоносна система незамкнена, є серце різної будови. Органи дихання — зябра, дрібні види дихають всію поверхнею тіла. До органів виділення у річкового рака належать зелені залози.

Розвиток

З яєць вищих ракоподібних вилуплюються рачки, схожі на дорослих, котрі линяють раз чи двічі на рік. Через три-чотири роки вони стають статево зрілими. Після вилуплення нижчі ракоподібні все життя змінюють кількість членів.

Класифікація

КласЧлениВидиФото
BranchiopodaАртемія
Гіллястовусі
Щитні
Anostraca
Lipostraca
Notostraca
Laevicaudata
Spinicaudata
Cyclestherida
Cladocera

Daphnia pulex
RemipediaNectiopoda
Speleonectes tanumekes
CephalocaridaBrachypoda
MaxillopodaВусоногі
Веслоногі раки
Calanoida
Pedunculata
Sessilia
c. 20 others

Chthamalus stellatus
OstracodaMyodocopida
Halocyprida
Platycopida
Podocopida

Cylindroleberididae
MalacostracaКраби
Лобстери
Креветки
Криль
Мокриці
Decapoda
Isopoda
Amphipoda
Stomatopoda
та 12 інших

Gammarus roeseli

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.