Рамкова конвенція про захист національних меншин
Рамкова конвенція про захист національних меншин — конвенція Ради Європи, багатосторонній договір, спрямований на захист прав національних меншин[1]. Підписана 1 лютого 1995 року у Страсбурзі[2]. Верховна Рада України ратифікувала її 9 грудня 1997 р.[3].
Основні принципи
Цей договір є першим міжнародно-правовим інструментом, спрямованим на захист прав осіб-членів національних меншин як інтегральної складової прав людини в цілому. Концептуальний підхід, закладений у Конвенції, передбачає «досягнення у всіх сферах економічного, соціального, політичного та культурного життя повної та справжньої рівності між особами, які належать до національної меншини, та особами, які належать до більшості населення»[2].
Конвенція спрямована на сприяння повній та реальній рівності національних меншин, встановлюючи у стосунку до осіб, які належать до національних меншин, у сферах суспільного життя, такі принципи:
- Недискримінація
- Просування ефективної рівності
- Сприяння та збереження культури, релігії, мови і традицій
- Свобода мирних зібрань
- Свобода асоціацій
- Свобода вираження думок
- Свобода думки, совісті і релігії
- Право на доступ і використання засобів масової інформації
- Свободи, що стосуються мови та освіти
- Транскордонні контакти і співробітництво
- Участь в економічному, культурному та суспільному житті
- Заборона примусової асиміляції[4].
Захист існування національних меншин відбувається в рамках відповідних територій держав-учасників Конвенції[2].
Прийнявши цю Конвенцію, Рада Європи офіційно визнала права національних меншин складовою прав людини. Втім, назва конвенції («рамкова») засвідчує, що цей договір лише встановлює загальні демократичні принципи, в рамках яких держави-підписанти діють самостійно, враховуючи неоднозначність та специфіку питання прав національних меншин у різних країнах[5].
Реалізація
При Комітеті Міністрів Ради Європи існує Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин. До нього належать 18 незалежних експертів. Метою діяльності Комітет є оцінка виконання державами-учасницями положень Конвенції, що здійснюється на основі інформації, отриманої з державних доповідей та повідомлень неурядових організацій, а також власного моніторингу.
Співпрацюючи із Консультативним комітетом, Міністерство культури України готує раз на 5 років Доповідь про виконання Україною Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин, спрямовує коментарі до оцінювальної доповіді Комітету, а також забезпечує організацію моніторингових візитів до України експертів Консультативного комітету[6].
Примітки
- THE COUNCIL OF EUROPE'S FRAMEWORK CONVENTION FOR THE PROTECTION OF NATIONAL MINORITIES. ohchr.org (англ.).
- Рамкова конвенція про захист національних меншин | від 01.02.1995. zakon2.rada.gov.ua. Процитовано 22 березня 2017.
- Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист ... | від 09.12.1997 № 703/97-ВР. zakon3.rada.gov.ua. Процитовано 25 березня 2017.
- Рамкова конвенція про захист національних меншин (стислий виклад). www.coe.int. Процитовано 25 березня 2017.
- Колісник, В. (2001). Правова природа Рамкової конвенції про захист національних меншин. Х.: Вісник Академії правових наук України. с. 40–49.
- Міністерство культури України :: Рада Європи. 195.78.68.75. Процитовано 25 березня 2017.
Джерела
Література
- В. Євтух . Рамкова конвенція про захист прав національних меншин // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. – К.: Парламентське видавництво, 2011. – с.623 ISBN 978-966-611-818-2
Посилання
- Рамкова конвенція про захист національних меншин // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2003. — Т. 5 : П — С. — 736 с. — ISBN 966-7492-05-2.