Ратнер Володимир Якович

Володимир Якович Ратнер (* 4 жовтня 1936 м. Суми) – український художник-графік, працює в жанрі портрету, пейзажу, педагог.

Володимир Ратнер
Народження 4 жовтня 1936(1936-10-04) (85 років)
Суми
Країна  Україна
Жанр портрет, пейзаж.
Навчання ХНУ імені В. Н. Каразіна
Діяльність художник
Працівник ХНУ імені В. Н. Каразіна

Життєпис

Родина

Народився Володимир Якович у сім`ї педагогів. Батько — Ратнер Яків Борисович, учитель української та російської мови і літератури, ветеран Другої Світової війни. Мати - Оксана Іванівна, вчителька біології та хімії (у дівоцтві Кобильська).

Дитинство

У 1944р. пішов до школи у с. Юнаківка Сумського району, де жили батьки його матері. Змалечку мав хист до малювання та бажав стати художником. Однак моживість навчатися у художній школі була відсутня — родина постійно переїздила. Справа в тому, що на роки дитинства хлопця припала страшна війна. Отже мрія Володимира про вступ до професійного художнього навчального закладу залишилась нездійсненною.

Навчання


По закінченні загальноосвітньої школи (1954р.), Володимир Якович наслідує сімейну традицію та вступає до Сумського педагогічного інституту (історичний факультет). Наступного року факультет був переведений до Харківського державного університету. Художник згадує:

Мені поталанило вчитись у Харкові — місті з особливо багатими культурними традиціями. Була можливість відвідувати музеї, виставки, концертні зали та театри
.

Навчання в університеті завершив у 1959р., захистивши диплом на тему “Мистецтво еллінізму”. До речі, випускник проілюстрував роботу власними малюнками.


Педагогічна діяльність

Завершивши навчання у університеті, молодий спеціаліст починає працювати вчителем історії та малювання у с. Велика Чернеччина. Десять років (1962-1972р.) Володимир Якович вчителює , разом з тим починає відвідувати Сумську народну художню студію (педагоги Банчевський М.Д., Данченко Б.Б). 1973р. - залишає роботу в школі та влаштовується працювати в Сумський художній музей ім.Онацького (посада - науковий працівник). Водночас продовжує навчання у художній студії. 1982р. - знову повертається до педагогічної діяльності, але тепер вона пов`язана суто з образотворчим мистецтвом. Володимир Якович стає керівником дитячої художньої студії у Сумському палаці дітей та юнацтва. Художник працює з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку, застосовує креативний метод навчання - “асоціативне малювання”. Він творчо підходить до своєї педагогічної діяльності: організує разом з дітьми “прогулянки із замальовками” на вулицях міста та у парку, проводить заняття у залах художнього музею, поєднує заняття із “живою” музикою та аудіозаписами. Внаслідок такої активної педагогічної роботи було: проведено 2 масштабні виставки малюнків і живопису дітей у Сумському художньому музеї; видано буклет “Діти - художники”; відкрито дитячу картинну галерею, на базі якої відбулися творчі зустрічі юних художників та музикантів.

  • 1997 - 2001р. - Володимир Якович керує студією образотворчого мистецтва Обласного центру позашкільної освіти і роботи з талановитою молоддю.
  • 2002 - 2003р. - очолює мистецьку майстерню у ліцеї при Сумському педагогічному університеті ім. А.С. Макаренка.

Творчість

Протягом тривалих років педагогічної діяльності художник не залишає власної творчої роботи. Володимир Якович створює такі графічні серії робіт:

  • "психологічний портрет";
  • "музиканти";
  • "історико-меморіальний пейзаж".

Він бере участь у краєзнавчих та археологічних експедиціях, здійснює самостійні експедиці з метою збирання художнього матеріалу.

Вийшовши на пенсію, бере активну участь у діяльності фестивалів, зокрема у Путивльському мистецькому фестивалі “Золотая кувшинка” (засновник Ніна Кібрік), Сумському музичному фестивалі "Bach-fest" (засновник Орест Коваль).

Зустрічаючи свій 80-літній ювілей цього року (2016 р.), продовжує активно працювати художником.

Його фігуру, що сидить на першому ряді будь-якого філармонічного концерту, його скриплячі по паперу пера та маркери, нарешті його ім’я знають усі, чи майже усі, хто, так чи інакше, пов’язаний зі світом мистецтва»[1]

Виставки

Персональні виставки були проведені у :

  • Сумському художньому виставковому салоні (1980р.);
  • Центральному будинку літератора, Москва (1984р.);
  • Сумському художньому музеї ім.Онацького (1997р.);
  • Сумській обласній науковій бібіліотеці (2006р.);

Міні-галереї “12”(2013р.);

  • Культурному центрі при музично-художньому клубі “Арт-Еріа”, Москва (2006, 2014р.).

Також Володимир Якович Ратнер брав участь у республіканській виставці “Людина і світ” (Київ, 1989р.), “Виставка екслібриса” (Франція, Нансі, 1993р.).

Роботи художника зберігаються у Сумському обласному художньому музеї ім. Онацького, Лебединському міському художньому музеї ім. Руднєва, Ірбітському державному художньому музеї образотворчих мистецтв (Росія), Будинку-музеї Марини Цвєтаєвої (Москва, Росія), Академії банківської справи (Суми), у приватних колекціях.

До того ж художник представлений в енциклопедичному довіднику “Сумщина в іменах” (2003р.).

Студія Ратнера

Ідею про поєднання живої музики і малювання підхопили у Москві, зокрема у Центральному будинку працівників мистецтв у клубі «Арт Еріа». Там була організована художня студія де музиканти грають для художників. Студія названа іменем Ратнера.

У Сумах цю методу підхопили у 2011 р. 15 березня на відкритті Сумської муніципальної галереї музиканти початківці музичної школи №1 (керівниця Каміла Шмідт) демонстрували малюнки, навіяні музичними образам.

Бібліографія

Графіка В. Ратнера

Графіка: альбом / уклад. О. М. Малиш та ін. – Суми : Триторія, 2017. – 204 с.

Дві столиці [м. Батурин і м. Глухів]: набір листівок / вступ. ст. Л. Сапухіної. – Суми, [1994]. – 14 листівок.

Вся душа моя на Луке: графика : [набор открыток, посвящ. А. П. Чехову] / авт. текста Л. П. Сапухина. – Сумы : Университетская книга, 2007. – 16 открыток.

Сон о флейте и золотых кувшинках : парафраза к рассказам из цикла «Путь сновидений» Германа Гессе / рис. авт. – Сумы : Свит друку, 2009. – 28 с. : ил.

Paradisio. Крым. Новый Свет: графика : [набор открыток]. – Сумы : Корпункт, 2011. – 20 открыток.

Стежками поетів [Т. Шевченка, Л. Українки і О. Олеся]: графіка / авт. тексту П. М. Кислиця. – Суми : Університетська книга, 2014. – 24 листівки.

Будинок-музей А. П. Чехова. 2017. Набір сувенірів. Графіка в ламінаті з магнітами.

Будинок-музей А. П. Чехова. 2017. Чашка. Кольорова графіка.

       

Матеріали про В. Я. Ратнера

Ратнер Володимир Якович // Сумщина в іменах: енцикл. довід. – 2-е  вид., перероб. і доп. / Сумський держ. ун-т ; голов. ред. В. Б. Звагельський. – Київ : Фолігрант, 2004. – С. 386.

Володимир Ратнер : до 80-річчя від дня народження: біобібліогр. покажч. / Сумська обл. універс. наук. б-ка ; вступ. ст. Н. О. Кібрик. – Суми, 2017. – 45 с. : іл.

Ратнер Володимир Якович // Художньо-мистецька спадщина Сумщини від давнини до сьогодення : дослідження, розвідки, пошуки до біограф. зб. / авт.-упоряд. В. Єфремова. – Київ : Хрещатик, 2007. – С. 59–60.

Заманская В. В. Эпоха Великого «И», или На пороге нового мышления: (избр. ст. 1990-х–2000-х гг.). – Москва : Изд.–торговая корпорация «Дашков и К0», 2011. – С. 263, 264, 265, 267–272.

Примітки

  1. Газета "Ваш шанс", № 18 від 09.05.2009

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.