Реактор-перетворювач «Ромашка»

«Ромашка» — перший у світі ядерно-енергетичний пристрій, що використовує принцип прямого перетворення теплової енергії реактора в електричну.

принципова схема реактора-перетворювача «Ромашка»

Технічні передумови

Використання термоелектричних і термоемісійних перетворювачів енергії в поєднання з ядерними реакторами дозволило створити принципово новий тип пристроїв, в яких джерело теплової енергії — ядерний реактор і перетворювач теплової енергії в електричну об'єднані в єдиний агрегат — реактор-перетворювач .

Розробники

Сутність пристрою

Пристрій — малогабаритний високотемпературний реактор-перетворювач на швидких нейтронах, активна зона якого складається з дикарбіду урану і графіту. Активна зона реактора (циліндр) оточена берилієвим відбивачем. Температура в центрі активної зони — 1770°С , на зовнішній поверхні реактора — 1000°С.

На зовнішній поверхні відбивача знаходиться термоелектричний перетворювач, що складається з великого числа кремній — германієвих напівпровідникових пластин, внутрішні сторони яких нагріваються теплом, виділеним реактором, а зовнішні охолоджуються.

Невикористане тепло з перетворювача випромінювалося в навколишній простір ребристим холодильником-випромінювачем.

«Ромашка» дозволяє безпосередньо отримувати електроенергію без участі будь-яких рухомих робочих тіл і механізмів.

Випробування та використання

Розробка та виготовлення — близько 3 років.

Виведений на потужність 14 серпня 1964.

Пропрацював ~ 15 000 годин (майже два роки)

Виробництво електроенергії — 6100 кВт.год.

Теплова потужність — 40 кВт

Електрична потужність — 500 Вт

Паливо карбід урану

Пройшов повний цикл ядерних енергетичних випробувань.

Наступні обробка отриманих результатів та вивчення стану елементів установки « Ромашка» показали, що досягнуті параметри і ресурс не є межовими і можуть бути підвищені за рахунок деяких удосконалень конструкції.

Зокрема, доцільним визнане використання замість термоелектричного перетворювача енергії — плоских модульних термоемісійних елементів, розташовуваних на кордоні активної зони і радіального відбивача.

Комплекс робіт, виконаний пристроєм «Ромашка», показав абсолютну надійність і безпеку джерела електроенергії. У зв'язку з тим, що до моменту закінчення випробувань була створена ядерна електрична станція «БЕС-5» значно більшої потужності, подальші випробування установки «Ромашка» були зупинені.

Деякі дослідники зазначають, що доля «Ромашки» у великій мірі залежала від С. П. Корольова, який планував її використовувати у космічних програмах у поєднанні з імпульсними плазмовими двигунами, але, на момент закінчення випробувань — трагічно помер.[1]

На базі пристрою «Ромашка» була створена дослідна установка «Гамма» — прототип автономної АЕС «Олена» електричною потужністю до 500 кВт, призначеної для енергопостачання віддалених районів.

Див. також

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.