Ребіндер Петро Олександрович

Петро Олександрович Ребіндер (3 жовтня 1898, Санкт-Петербург 12 липня 1972, Москва) — радянський фізико-хімік, академік АН СРСР (1946), Герой Соціалістичної Праці (1968).

Ребіндер Петро Олександрович
Народився 3 жовтня 1898(1898-10-03)
Санкт-Петербург
Помер 12 липня 1972(1972-07-12) (73 роки)
Москва
Поховання Одинцовський район
Місце проживання Москва
Країна Російська імперія,  СРСР
Діяльність хімік, фізик
Alma mater Московський педагогічний інститут
Галузь колоїдна хімія
Заклад Інститут фізичної хімії АН СРСР
Звання професор, академік
Ступінь доктор наук
Аспіранти, докторанти Q4529182? і Q26244293?
Членство Академія наук НДР, Російська академія наук і Академія наук СРСР
Рід Ребіндер
У шлюбі з Jelena Rehbinderd
Нагороди


Біографія

Народився 3 жовтня 1898 року в Санкт-Петербурзі. Батько — Олександр Михайлович Ребіндер. Мати — Анна Петрівна Ребіндер, уроджена Халютіна. В 1924 у він закінчив фізико-математичний факультет МГУ. З 1929 — професор Московського педагогічного інституту імені К. Лібкнехта. 1 лютого 1933 р. Петро Олександрович був обраний членом-кореспондентом АН СРСР по Відділенню математичних і природничих наук. З 1934 по 1972 очолював створені ним лабораторію, потім відділ дисперсних систем Колоїдо-електрохімічного інституту (з 1945 р. — Інститут фізичної хімії АН СРСР (ІФХАН)). У 1942 році він одночасно був призначений завідувачем кафедрою колоїдної хімії МГУ. 30 листопада 1946 р. П. А. Ребіндер був обраний академіком АН СРСР по Відділенню хімічних наук (фізична та колоїдна хімія).

В 1958 р. він створив і очолив Наукову раду АН СРСР з проблем колоїдної хімії та фізико-хімічної механіки. В 1959 р. організував в ІФХАН відділ полімерів. В 1967 р. обраний Головою Національного комітету СРСР при Міжнародному комітеті з поверхнево-активних речовин. З 1968 р. — головний редактор «Колоїдного журналу».

Помер Петро Олександрович 12 липня 1972 р.

Наукова діяльність

Петро Олександрович опублікував понад 500 наукових праць. На основі його теоретичних розробок були створені такі нові матеріали, як металокераміка, різні види штучної шкіри, надміцний цемент.

В 1928 у він відкрив ефект адсорбційного зниження міцності твердих тіл, що отримав в радянській науковій літературі назву «Ефекту Ребіндера». Це відкриття поклало початок нової галузі знання — фізико-хімічної механіки. Ним було введено в науку поняття про поверхневої активності, як про строгу термодинамічної характеристиці поверхнево-активних речовин.

У роки німецько-радянської війни наукова діяльність Петра Олександровича була пов'язана зі зміцненням боєздатності Радянської Армії. Саме П. А. Ребіндер винайшов займисті рідини, пізніше названі «коктейлем Молотова», які застосовувалася для боротьби з танками противника. Він також керував групою вчених, що розробили машинну змазку для бронетехніки, яка не твердне і не загустіває на морозі.

П. О. Ребіндер і філателія

Петро Олександрович був одним з ініціаторів проведення в Москві в 1957 році Міжнародної філателістичної виставки в рамках VI Всесвітнього фестивалю молоді та студентів, а також створення Московського міського товариства філателістів. Входив до першого складу редакційної колегії журналу «Філателія СРСР».

Пам'ять

Бібліографія

Деякі роботи П. А. Ребиндера:

  • Физико-химия флотационных процессов (1933; совм. с др.)
  • Физико-химия моющего действия (1935; совм. с др.)
  • Понизители твёрдости в бурении (1944; совм. с Л. А. Шрейнером и К. Ф. Жигачём)
  • Молекулярно-поверхностные явления в масляных красках и лаках, в книге Физико-химические основы процессов печатания и исследования печатных красок. Труды НИИ Огиза, под редакцией П. А. Ребиндера (1937)
  • К физико-химии флотационных процессов, в книге Новые исследования в области теории флотации, под редакцией П. А. Ребиндера (1937)
  • Исследования в области прикладной физико-химии поверхностных явлений, под редакцией П. А. Ребиндера и др.

Нагороди та премії

Джерела

Література

  • Сладков Л. Второе призвание // Филателия СССР. — 1979. — № 10. — С. 10.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.