Ревальвація

Ревальва́ція (ревалоризація) — підвищення курсу вартості національної валюти відносно іноземних чи міжнародних валют.

Головна причина ревальвації — коли у державі спостерігається тривалий час активне сальдо платіжного балансу, що одночасно означає наявність дефіцитів у її партнерів. Вона може бути зумовлена обміном надмірної суми іноземної валюти на національну внаслідок валютної спекуляції, тобто понад інтервентні можливості центрального банку. Поштовхом до ревальвації може бути також значне фінансування в рамках допомоги з боку міжнародних валютно-кредитних організацій, оскільки збільшується пропозиція іноземної валюти на міжбанківській валютній біржі.

Позитивні і негативні наслідки ревальвації національної валюти

До позитивних наслідків подорожчання національної валюти держави, можна віднести:

  • Зменшення рівня інфляції в країні;
  • Уповільнення зростання активного сальдо платіжного балансу країни;
  • Збільшення доступності товарів для населення всередині країни, за рахунок дешевого імпорту. Тобто, стануть доступніші як імпортні товари, так і вітчизняні (виробники будуть змушені утримувати ціни на конкурентоспроможному рівні);
  • Можливість купувати іноземну валюту за вигідним курсом (як для населення країни, так і для Центробанку).


Негативні наслідки:

  • Національні виробники втрачають конкурентоспроможність на зовнішніх ринках. Собівартість товару виражається в національній валюті, отже її зростання призводить до збільшення експортних цін.
  • На внутрішньому ринку країни збільшується кількість здешевілих імпортних товарів, що знову-таки негативним чином позначається на вітчизняному виробництві;
  • Обсяги інвестицій у вітчизняну економіку знижуються через невигідний обмінний курс для потенційних інвесторів;
  • Падають доходи, одержувані за рахунок іноземних туристів. Туристичний потік в країну знижується (знову ж через невигідний обмінний курс).

Яскравим прикладом такого негативного впливу на економіку країни, є ревальвація швейцарського франка в січні 2015 року. Тоді Центробанк Швейцарії взяв та й скасував стелю обмінного курсу франка до євро. Наслідком цього рішення став зліт швейцарської валюти по відношенню до єдиної європейської валюти. Франк подорожчав приблизно приблизно в 1,3 рази.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.