Ревенко Борис Павлович

Борис Павлович Ревенко
Ім'я при народженні Ревенко Борис Павлович
Народився 25 квітня 1937(1937-04-25)
Журжинці, Лисянський район, Черкаська область
Помер 4 червня 2015(2015-06-04) (78 років)
Луцьк, Україна
Країна  СРСР
 Україна
Діяльність письменник

Ревенко Борис Павлович (*25 квітня 1937), с. Журжинці Лисенського району Черакської області — † 4 червня 2015, Луцьк Волинська область) — український кінорежисер, оператор. Заслужений працівник культури України.

Біографія

Борис Павлович Ревенко народився 25 квітня 1937 р. в селі Журжинці Лисянського району на Черкащині, де і пройшли його дитячі та юнацькі роки.

У 1956 році закінчив Ростовський кінотехнікум.

У 1956 – 1957 роках працював наладчиком верстатів заводу «Россільмаш».

У 1957 – 1960 роках служив у лавах Радянської Армії. Після демобілізації за комсомольською путівкою поїхав на Далекий Схід в місто Арсєньєв Приморського краю, де працював інженером на закритому військовому заводі.

Від 1961 року протягом 13 років працював на посаді машиніста антарктичної китобійної флотилії «Советская Россия». У 1962 році організував там фото-кіноклуб «Антарктика». Займався журналістикою. Статті та нариси Бориса Ревенко виходили друком у всесоюзних газетах «Правда», «Комсомольская правда», «Водный транспорт» та в обласних виданнях «Красное знамя», «Дальневосточный комсомолец».

З 1970 року по 1972 рік навчався на курсах режисерів-операторів аматорських кіностудій у м. Владивостоці. У 1974 році перевівся на китобазу «Советская Украина», того ж року – очолив відділ аматорського фото-кіномистецтва обласного Будинку народної творчості у Луцьку.

У 1975 році очолив на посаді режисера народну аматорську кіностудію «Волинь»[1] (м. Луцьк), що мала звання Опорно-експериментальної студії Міністерства культури СРСР та ВЦРПС, де, серед іншого, до 1991 року провів 25 обласних конкурсів аматорських кінофільмів, 4 – всеукраїнських і 1 – всесоюзний.

2011 року створена під керівництвом Бориса Ревенка стрічка «Ранок з Тіффані» (режисер С. Федонюк, оператор В. Михно, народна аматорська кіностудія «Волинь») стала лауреатом 6-го МКФ у Херсоні та була нагороджена золотою медаллю UNICA.

Від 1999 року Борис Ревенко очолював Волинський осередок НСКУ. У 2001 році на громадських засадах створив музей Волинського кінематографу та фотомистецтва, колекція якого нараховує близько п’яти тисяч експонатів.

«З ім’ям Бориса Ревенка пов’язані найзначніші події в становленні та розвитку кіно-відеоаматорського руху в Україні. Організаційно і творчо обдарована людина, він невтомно шукав і знаходив шляхи удосконалення як своєї майстерності, так і студійців кінооб’єднання «Волинь». Все своє життя він був ініціатором і організатором багатьох проектів, засновником фольклорних, етнографічних, екологічних фестивалів, автором гострих репортажів та ліричних розповідей про красу свого краю. Внесок Бориса Ревенка в українське кіномистецтво є значним і непересічним», – кінознавець, голова НСКУ Сергій Тримбач[2]

Вшанування пам’яті

У 2017 році, напередодні 80-річчя від дня народження, у Луцьку на фасаді будинку № 3 на проспекті Волі (де раніше знаходилася аматорська кіностудія «Волинь») відкрито меморіальну дошку Борису Павловичу Ревенку[3]

Мистецька спадщина

Борисом Ревенком створено близько трьохсот кінофільмів, п’ятдесят із яких стали лауреатами республіканських, всесоюзних і міжнародних конкурсів. Найвідоміші з них:

  • «Світло витязя» (режисер Й. Струцюк, оператор Б. Ревенко)
  • «В оселі чорного самітника» (режисер Й. Струцюк, оператор Б. Ревенко)
  • «На відстані пострілу» (режисер Й. Струцюк, оператор Б. Ревенко)
  • «Карпилівські вечорниці» (авторський фільм Б. Ревенка)
  • «Відроджена земля» (авторський фільм про визволення болгарського народу від турецького іга, знімався в Болгарії)
  • «Чарівник із Луцька» (авторський фільм про творчість та долю скульптора Станіслава Сарцевича)
  • «Щедрий вечір на Поліссі» (режисер В. Герасимлюк, оператор Б. Ревенко),
  • «На Купала я давала личко цілувати» (режисер В. Герасимлюк, оператор Б. Ревенко),
  • «Іордан п’є воду зі своєї криниці» (режисер В. Герасимлюк, оператор Б. Ревенко),
  • «Мистецьке прагнення душі, як Богом дана необхідність» (про вчителя малювання з Горохівського району Василя Парахіна)
  • «Щоб хліб родив» (режисер В. Бєлов, оператор Б. Ревенко)
  • «Писанка мальована, з любов’ю подарована» (режисер В. Бєлов, оператор Б. Ревенко)
  • «Скарб сердець» (режисер О. Юрченко, оператор Б. Ревенко)
  • «Пісенна звитяга Челбаської» (режисер В. Бєлов, оператор Б. Ревенко; фільм знятий на Кубані)
  • «Цілитель воленьки, або рецепти мужності патріота» (режисер В. Герасимлюк, оператор Б. Ревенко) – переможець конкурсу Українського інституту національної пам’яті
  • «Стебло із усмішкою сонця» (автори Р. Вронська, В. Герасимлюк, Б. Ревенко, навчально-методичний фільм про досвід роботи волинських майстрів соломкоплетіння)
  • «Ранок з Тіффані» (режисер С. Федонюк, оператор В. Михно, народна аматорська кіностудія «Волинь»). У 2011 році ця стрічка, створена під керівництвом Бориса Ревенка стала лауреатом 6 го МКФ у Херсоні та була нагороджена золотою медаллю UNICA.

Бібліографія

  • Галина Кажан. Кадри долі Бориса Ревенка. Газ. «Волинь», 26 квітня 2012 р., с. 8.

Примітки

  1. Кравчук П. А. Книга рекордів Волині. — Луцьк : Волинська обласна друкарня ; Любешів : Ерудит, 2005. — 304 с. — ISBN 966-361-079-4. Перша аматорська кіностудія, с. 200-201.
  2. Сергій Тримбач про Бориса Ревенка на сайті Національної спілки кінематографістів.
  3. Марина Лугова. Залишив глядачам свої «кінометри». Газ. «Волинь», 27 квітня 2017 р., с. 18.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.