Револьверна гармата

Револьверна гармата — один з типів автогармат, які зазвичай використовують на літальних апаратах. У неї всередині встановлено циліндр з каморами, як на револьверах, для прискорення циклу заряджання-постріл-екстракція.

Сучасна авіаційна револьверна гармата Mauser BK-27

Деякі гармати також мають механічний привод, для прискорення процесу заряджання. На відміну від системи Гатлінга, у револьверної гармати лише один ствол, через це вона легша, працює за рахунок відведення порохових газів.

Історія

Попередники

Дистанційно керована револьверна гармата MLG 27 на борту катера класу «Ельба» німецького флоту

Першою револьверною гарматою можна вважати рушницю Пакла 1718, велику кременеву револьверну гармату, з ручним заряджанням. Конструкція розробника була не практичною, тому що перевершила технології XVIII століття.

Протягом 19-го століття, Елайша Коллір  та пізніше Семюел Кольт використали револьверну дію для створення ручної зброї.

У КША використовували одноствольну 2-дюймову, 5-зарядну револьверну гармату з ручним обертанням барабану при осаді Піттсбурга[1]. Гармату захопили під Данвиллем війська Союзу 27 квітня 1865.[2].

(Револьверна гармата Готчкісса другої половини 19-го сторіччя була не зовсім револьверною гарматою у сучасному сенсі, вона скоріше відноситься до систем Гатлінга.)

У 1905, C. M. Кларк запатентував[3] першу автоматичну гармату, автоматика якої працювала за рахунок відведення порохових газів, але вона була проігнорована. Робота автоматики у патенті Кларка була на основі зворотньо-поступального руху як у кулеметах Максима та Браунінга, які у той час набирали популярності.[4]

Приблизно у 1935, Сілін, Березін та Морозенко працювали на револьверним авіаційним кулеметом калібру 7,62 мм з темпом стрільби 6000 пострілів за хвилину, проектна назва була СИБЕМАС, але проект було закрито.[5]

Сучасники

Перша сучасна версія револьверної гармати з'явилась лише у середині 1940-х.[6]

Першою револьверною гарматою стала Mauser MK 213, яка стала основою для всіх сучасних гармат. У післявоєнні часи, інженери компанії Маузер роз'їхалися по всьому світу і розробили схожу зброю. У Британії та Франції було розроблено гармату на базі 30 мм версії MK 213, які мали назву ADEN та DEFA, відповідно. У Швейцарії виробляли Oerlikon KCA. У той час американська гармата M39 повторювала 20 мм версію, з переробленою каморою під 102 мм снаряд, середній між снарядами 213 — 82 мм та Hispano-Suiza HS.404 — 110 мм. Деякі покоління зброї ADEN/DEFA не змінювалися до 1970-х.

У цей час було створено нову зброю під 25 мм снаряд NATO  та 27 мм Маузер. Яскравим прикладом є гармата Mauser BK-27. У 1980-х, у Франції було випущено гармату GIAT 30, нове покоління гармат з механічним приводом. Rheinmetall RMK30 стала подальшою модифікацією системи GIAT, у якій для зменшення віддачі порохові гази відводилися назад.

Великі експериментальні гармати було також розроблено для зенітних потреб, наприклад англо-швейцарська двоствольна, але з одним гніздом для барабана  42 мм гармата Oerlikon RK 421 під кодовою назвою «Червоний Король» і схожа одноствольна «Червона Королева» — обидві були скасовані під час розробки.[7] Найбільше простояла на службі морська артилерійська система Rheinmetall Millennium 35 мм.

У Радянському Союзі револьверні гармати були менш поширені, як на Заході, особливо у авіації. Механізм радянських револьверних гармат було запатентовано у 1944.[8] Практично не відома гармата Р-23 встановлювалася на деякі моделі Ту-22, але пізніше була замінена на двоствольну гармату ГШ-23 на Ту-22M. З гармати Р-23 було здійснено постріл зі станції Салют 3. Револьверні гармати використовувалися у радянському флоті, НН-30, зазвичай у спареній установці башти AK-230.

Характеристики

Через використання барабану на кілька камор, який під'єднано до одного стволу, цей різновид автоматичної гармати використовує револьверні принципи для заряджання, стрільби і екстракції декількох гільз, що дозволяє суттєво збільшити швидкість стрільби у порівнянні зі звичайними гарматами того ж калібру.

Порівняння з гарматами Гатлінга

У порівнянні з гарматами Гатлінга револьверні гармати мають не високу максимальну швидкострільність через те, що вогонь ведеться через один ствол який швидко перегрівається. Деякі гармати Гатлінга мають темп стрільби у 10 000 набоїв за хвилину (наприклад ГШ-6-23), у той час як револьверні гармати мають швидкострільність до 2500 набоїв за хвилину, у GIAT 30M 791. З іншого боку, револьверні гармати легші за гармати Гатлінга, потребують менше обслуговування та інструментів для встановлення. Системи Гатлінга обертають усю зв'язку свтолів і затворну раму, що збільшує вагу систем з однаковим калібром на десятки кілограмів.

Типи

Rheinmetall RMK30 (виставка TechDemo 2008)
  • Гармата ADEN
  • Гармата DEFA
  • GIAT 30
  • M39 cannon
  • Mauser BK-27
  • Mauser MG 213
  • Oerlikon KCA
  • Rheinmetall RMK30
  • Р-23

Див. також

Примітки

  1. George M. Chinn (1951).
  2. F. Lawrence McFall, Jr (2001).
  3. http://www.google.com/patents/US794852
  4. Chinn, p. 182
  5. Болотин, Давид (1995). История советского стрелкового оружия и патронов (in Russian). Полигон. p. 235.
  6. Anthony G. Williams (2002).
  7. Anthony Williams, «The Red Queen and the Vigilante» Архівовано 20 травня 2011 у Wayback Machine.
  8. Пулемет с барабанным камерным питанием А. И. Коновалова. 1944 г. Авторское свидетельство 66799 МВС.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.