Камора (зброя)

Ка́мора (зарядна камора, зарядник) — порожнина в задній (казенній) частини каналу ствола гармати, в якій містяться запояскова частина снаряда і пороховий зарядгільзі або в зарядному картузі) при заряджанні.

122-мм гаубиця зразка 1910/30 років з відкритому затвором, за казенником видна камора
Камора карронади. Малюнок з Військової енциклопедії Ситіна.
Камора єдинорога і бомбічної гармати.
Камора бомбічної гармати
Барабан револьвера: 4 — камора

Історія

У перших довгоствольних артилерійських систем для зручності заряджання камора виконувалася окремою деталлю, а саме заряджання здійснювалося з казенної частини. Вона мала вигляд циліндра з дном і скобою, і після заповнення порохом вставлялася в гніздо позаду ствола і фіксувалася клином або чекою. Для швидкострільності в однієї гармати могло бути кілька камор, що заздалегідь приготовали до пострілу. Крім того, вкладні камори уможливлювали обійти істотний недолік незернованого пороху — прилипання м'якоті до стінок і її змішування з нагаром. Проте, через погану обтюрацію в місцях з'єднання був прорив порохових газів, тому, з винайденням зернованого пороху, від заряджання з казни відмовилися, перейшовши на дульне заряджання. Після впровадження чавунних ядер калібри установок зменшилися, тому в нових систем (гармат-кулеврин, пищалей, шланг) камори стали робитися одного діаметра зі стволом, злившись з ним в одне ціле. У бомбард внаслідок їх значних калібрів, малої міцності стінок і тому малому відносному заряду камору робили значно меншого діаметра порівняно зі стволом. Камора карронад мала півсферичну, камора єдинорогів — конічну форму. У мортир, з огляду на малий заряд, камора була значно меншого діаметру, ніж канал ствола. Бомбічні гармати середини XIX ст. вже мають камору досить складної, циліндро-конічної форми, але застосовуються також і конічні[1].

У казеннозарядних нарізних гарматах камори мають дещо більший діаметр порівняно зі стволом: трохи більше за діаметр снаряда (виміряного за ведучими поясами)[1]. Камори для снарядів зі свинцевою оболонкою XIX ст. були двох типів: концентричні, вісь яких збігалася з віссю ствола, й ексцентричні, вісь якої була розташована вище. У гармат з прогресивною нарізкою, що стріляли снарядами з одним ведучим мідним поясом і центрувальним переднім поясом, камора була подвійною: із ширшою задньою зарядною частиною й вужчою передньою снарядною[1].

Опис

Камора казнозарядної нарізної зброї має гладкі стінки і більший діаметр, ніж інша частина каналу ствола. У ранніх зразках казнозарядних гармат для перезарядження могли використовуватися знімні камори.

Камора дульнозарядних гармат сполучалася з полицею зовні казенної частини спеціальним каналом запалювальним отвором. Через нього здійснювалася передача вогню від натруски до розміщеного в ній основного заряду. У казеннозарядних гармат запалення заряду здійснюється через запал, конструкція якого розрізняється залежно від типу затвору[2].

Револьверна камора

У револьверах камора являє собою циліндричний канал у барабані, що слугує для розміщення патрона (заряду).

Звичайно у військовій справі, те, що в артилерії і револьвері називається каморою, у звичайній вогнепальній зброї має назву патронника, при цьому камора — є застарілим найменуванням патронника.

Інші значення

  • Камора — внутрішня порожнина снаряда для розміщення розривного заряду, який призначений для ураження цілі або спеціального спорядження (освітлювального, димового, запалювального, шумового та іншого).

Див. також

Примітки

  1. Камора // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  2. Запал // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)

Література

  • Камора
  • Камора // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.), ч. 12, стор. 330—331
  • Военный энциклопедический словарь. М.: Воениздат, 1983, — стор. 313

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.