Рейд на Суда-Бей

Рейд на Суда-Бей (англ. Raid on Souda Bay, італ. Attacco alla Baia di Suda) спеціальна операція з нападу італійських військово-морських сил на кораблі та судна союзників на рейді в бухті Суда грецького острова Крит в ході битви на Середземному морі під час Другої світової війни.

Рейд на Суда-Бей
Raid on Souda Bay
Attacco alla Baia di Suda
Битва на Середземному морі
Італійська експертна комісія, що висадилася з міноносця «Сіріо» (стоїть поруч), обстежує результати атаки італійськими моторними човнами MT британського головного важкого крейсера типу «Йорк» в бухті Суда. Червень 1942

Італійська експертна комісія, що висадилася з міноносця «Сіріо» (стоїть поруч), обстежує результати атаки італійськими моторними човнами MT британського головного важкого крейсера типу «Йорк» в бухті Суда. Червень 1942
Дата: 26 березня 1941
Місце: військово-морська база Суда, (Крит, Греція)
Результат: перемога італійців
Сторони
Союзники:
 Велика Британія
Країни Осі:
Королівство Італія
Командувачі
Реджінальд Генрі Луїджі Фаджіоні
Військові формування
Середземноморський флот рейдова група Італійського флоту
Військові сили
флот на рейді 2 ескадрені міноносці
6 замінованих моторних човни
Втрати
1 важкий крейсер
1 танкер
2 загиблих
6 військовополонених
Посаджені на мілину британський важкий крейсер «Йорк» та норвезький танкер «Періклус». Травень 1941

За даними італійської повітряної розвідки, британський флот зосередив у бухті Суда значну кількість бойових та допоміжних кораблів, які були обрані, як об'єкт атаки бойовими плавцями 10-ї флотилії MAS. Вночі 25 березня 1941 2 італійські ескадрені міноносці «Франческо Крісп» та «Квінтіно Селла» відбули з острова Лерос в Егейському морі й попрямували до острова Крит. Кожний з есмінців мав на борту по 3 моторних човни MT[1]. «MT» несли по 300 кг потужної вибухівки, що була сконцентрована на носі кожного човна[2].

О 23:30 моторні човни з бойовими плавцями на борту були спущені на воду на відстані 10 миль від військово-морської бази в Суді. Наблизившись до морського рейду, італійці під командуванням лейтенанта Луїджі Фаджіоні ідентифікували для себе цілі: британський важкий крейсер «Йорк», великий норвезький танкер «Періклус», ще один танкер, а також вантажне судно. В результаті атаки начиненими вибухівкою човнами важкий крейсер та норвезький танкер отримали серйозні пошкодження, 2 матроси загинули в наслідок вибухів. «Йорк», для запобігання затоплення, був посаджений екіпажем на мілину, «Періклус» також сів на дно.

За доповідями італійців другий танкер та вантажне транспортне судно були затоплені в результаті атаки моторних човнів, проте, в офіційних документах британського флоту вказується, що «MT» промазали й не влучили в судна.

Усі шестеро італійських бойових плавців, на чолі з командиром лейтенантом Л. Фаджіоні вціліли, але потрапили до полону. Важкий крейсер «Йорк» стояв всередині бухти на мілині, де був пізніше остаточно знищений німецькою авіацією. Танкер «Періклес» розламався навпіл і затонув під час розпочатої спроби відбуксирувати його до єгипетського порту Александрія на ремонт.

Див. також

Посилання

Література

  • Брагадин, Марк Антонио. Итальянский флот во Второй Мировой войне = Bragadin, M'A. The Italian Navy in World War II. — М. : АСТ, 2000. (рос.)
  • The Italian Navy in World War II by Sadkovich, James, Greenwood Press, Westport, 1994. ISBN 0-313-28797-X
  • Autori Vari, L'azione dei barchini esplosivi contro Suda in C. De Grossi Mazzorin (a cura di), Racconti navali, vol. 1, Roma, A.N.M.I. Editrice, 1967, p. 315

Примітки

Виноски
    Джерела
    1. Greene, Jack and Massignani, Alessandro (2004). The Black Prince And The Sea Devils: The Story Of Valerio Borghese And The Elite Units Of The Decima Mas. Da Capo Press, page 39. ISBN 0306813114
    2. Sadkovich, page 25
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.