Рейд на Александрію

Рейд на Александрію (англ. Raid on Alexandria, італ. Impresa di Alessandria) спеціальна операція італійських бойових плавців по знищенню британських лінійних кораблів на рейді єгипетського морського порту Александрії в ході битви на Середземному морі під час Другої світової війни.

Рейд на Александрію
Raid on Alexandria
Impresa di Alessandria
Битва на Середземному морі
Італійська людино-торпеда «Майале» за допомогою якої італійські бойові плавці вивели з ладу британські лінкори на рейді в Александрії.

Італійська людино-торпеда «Майале» за допомогою якої італійські бойові плавці вивели з ладу британські лінкори на рейді в Александрії.
Дата: 19 грудня 1941
Місце: морський порт Александрії, Єгипет
Результат: перемога італійців
Сторони
Союзники:
 Велика Британія
Країни Осі:
Королівство Італія
Командувачі
Ендрю Браун Каннінгем
Чарльз Морган
Юніо Боргезе
Луїджі Дюран де ла Пенне
Військові формування
Середземноморський флот диверсійна група Італійського флоту
Військові сили
1 підводний човен
3 людино-торпеди
Втрати
2 лінкори пошкоджені[1]
1 есмінець пошкоджений
1 танкер пошкоджений
8 загиблих[2]
6 захоплених в полон

У ніч з 18 на 19 грудня 1941 року італійські бойові плавці під командуванням капітан-лейтенанта Л. де ла Пенне здійснили рейд на морський порт Александрії, де на якірній стоянці стояли британські лінійні кораблі Середземноморського флоту. Три людино-торпеди були доставлені підводним човном «Шир» під командуванням командира 10-ї флотилії MAS капітана Ю.Боргезе. Вони були спущені на воду за півтори милі від цілі і взяли курс на порт. Диверсантам вдалося проникнути в гавань непоміченими і закласти заряди під лінкори «Квін Елізабет» і «Валіант». Третьою жертвою став норвезький танкер «Sagona». В результаті цієї операції обидва лінкори були серйозно пошкоджені і надовго були виведені зі строю, значно послабивши міць британського флоту в Середземномор'ї.

Ціною лише трьох торпед «Майале» і 6 чоловіків їхніх екіпажів вдалося змінити баланс морських сил на Середземному морі. Однак італійське командування виявилося не спроможним використати перевагу, що раптово з'явилася у співвідношенні основних бойових кораблів в акваторії бойових дій.

Див. також

Посилання

Література

  • «Frogmen First Battles» William Schofield. ISBN 0-8283-2088-8
  • «The Black Prince and the Sea Devils: The Story of Valerio Borghese and the Elite Units of the Decima Mas», Jack Greene and Alessandro Massignani, Cambridge, Mass.: Da Capo Press, 2004, 284 pages, hardcover. ISBN 0-306-81311-4
  • Borghese, Junio Valerio, Decima Flottiglia MAS, Milano, Garzanti, 1950
  • Брагадин, Марк Антонио. Итальянский флот во Второй Мировой войне = Bragadin, M'A. The Italian Navy in World War II. — М. : АСТ, 2000. (рос.)
  • The Italian Navy in World War II by Sadkovich, James, Greenwood Press, Westport, 1994. ISBN 0-313-28797-X

Примітки

Виноски
    Джерела
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.