Релігія в Кенії

Республіка Кенія — держава, яка проголошує свободу совісті та релігій (стаття 32 Конституції країни). При цьому, преамбула конституції, прийнятої 2010 року, підтверджує «перевагу Всемогутнього Бога» і закінчується закликом: «Боже, благослови Кенію». При вступі на посаду президент країни, верховний суддя, член парламенту і деякі інші вищі чиновники зобов'язані вимовити клятву, яка закінчується словами: «І хай допоможе мені Бог». Державний гімн Кенії починається словами «О, Боже всього творіння, благослови нашу землю і націю».

Християнська церква в Найробі

Більшість жителів Кенії є християнами (82 %[1] — 85 %[2] населення).

Християнство

Перші християни (португальці) прибули на територію Кенії в кінці XV століття. Протягом двох наступних століть у країні діяли католицькі місії, які були вигнані з приходом арабів. Християнська проповідь знову почалася в Кенії лише 1844 року з приходом Йоганна Людвига Крапфа (1810—1881), місіонера англіканського Церковного місіонерського товариства. Римсько-католицька церква почала роботу в Кенії знову 1863 року; в XIX столітті в країні також починають місію методисти, пресвітеріани і євангельські християни з Африканської внутрішньої місії. До початку першої світової війни до них приєднуються квакери й адвентисти. 1918 року недалеко від Кісуму починають служіння п'ятидесятники; 1956 року баптисти.

Кенія входить до числа країн, християнізованих у XX столітті. 1900 року частка християн у Кенії становила 0,2 %; 1970 — 52 %; 2000 — 75 %. Християнами є більшість ганда, гусіїв, камба, кікуйю, куріа, лух'я, масаба, суба, тавета, тесо, теусо, хуту, чагга, ембу, майже всі народи групи луо і міджікенда, а також більшість народів календжин і меру. Християнство сповідують також американці, британці, французи, що живуть у країні.

В даний час найбільшими християнськими конфесіями Кенії є католики (8,97 млн[3]) і п'ятидесятники (7,6 млн[4]). Від одного до трьох мільйонів парафіян мають громади англікан, євангельських християн, пресвітеріан, адвентистів, баптистів, Новоапостольської церкви і африканських незалежних церков. Православна громада Кенії (650 тис.) є найбільшою православною церквою в Африці.

Іслам

Руїни «Великої мечеті» в Геде

Починаючи з VII століття, різні групи з Аравійського півострова формують поселення вздовж узбережжя Східної Африки. З X століття іслам починає поширюватися серед африканського населення, завдяки змішаним шлюбам, який привів до створення суахілі. Громада мусульман збільшилася за рахунок переселенців з Індії та Пакистану.

2010 року мусульмани в Кенії становили 7 %[1][5] — 8 %[6] населення. Як і раніше, більшість з них проживає в прибережних і північних районах країни. За етнічною належністю це араби, бенгальці, боні, діго (народ з групи міджікенда), маконде, нубійці, орма, оромо, сомалійці, суахілійці і покомо.

Більшість кенійських мусульман суніти шафійського мазгабу. Частина арабів, індійців і пакистанців є ханафітами, серед арабів — невелике число прихильників малікійської правової школи. Впливові суфійські ордени кадирія, шадилія й ідрісія. Частина оромо — прихильники ордена тіджанія.

Шиїтів у Кенії небагато, переважно це неафриканці, які проживають у Найробі і Момбасі. Серед кенійських гуджаратці є мусталіти; серед пакистанських та індійських переселенців є нізарити. Невелику громаду утворюють імаміти (пакистанці).

Велику місіонерську діяльність веде Ахмадійська мусульманська громада.

Місцеві вірування

В XX столітті частка прихильників місцевих африканських вірувань неухильно знижувалася. 1900 року вони становили 96 % населення Кенії, в 1940-х роках — 60 %; 1970 — 30 %. 2010 року в Кенії проживало 3,6 млн прихильників африканських культів, які становили 8,9 % населення[1].

Місцевих вірувань дотримується більшість дагало, камус, консо, омотік, ренділле і ель-моло. Значну частину (від 40 % до 60 %) анімісти становлять серед масаїв, мбере, самбуру, таїта, туркана; а також серед народів групи календжин (мараквет, окейк і покот), народів групи меру (мвімбі, тхарака і чука) і народів групи міджікенда (джибана, каума, камбе, рабаї, рибе і чоньї). Інша частина цих народів сповідує християнство.

Індуїзм

Індуїстський храм Свамінараян в Момбасі

1886 року для будівництва залізниці британський уряд привіз у країну значне число робітників з Індії (переважно з Гуджарата і Раджастхана). Після закінчення будівництва більшість індійців повернулися на батьківщину, однак частина з них залишилася в Кенії і викликала в Африку свої сім'ї.

1963 року в Момбасі і Найробі почали діяти громади ISKCON. Місіонерам вдалося обернути в свою релігію кілька сотень африканців.

Іудаїзм

1903 року британський уряд запропонував єврейському сіоністському руху т. зв. Угандійську програму, що передбачала створення на території сучасної Кенії єврейської держави. В рамках цієї програми в Найробі переселилося кілька єврейських сімей; 1913 року тут було відкрито першу синагогу. В роки другої світової війни в Кенію тікали євреї з країн Європи. Після війни, внаслідок еміграції до Ізраїлю, число євреїв помітно знизилося. 2010 року іудейська громада країни налічувала, за різними оцінками, від 400[7] до 2400[1] вірян. У Найробі діє синагога і єврейська релігійна конгрегація.

Інші групи

Центр бахаї в Найробі

1945 року в Кенію переселилася перша послідовниця віри бахаї. До 1964 року в країні було засновано Національне духовне зібрання бахаї. На даний момент за кількістю бахаїстів (429 тис.[8]) Кенія поступається лише Індії та США; значне число бахаї в минулому були мусульманами.

Серед індійських народів Кенії (в першу чергу пенджабців і гуджаратці) можна зустріти сикхів (35 тис.)[1].

Невелика група парсів (700 осіб) сповідує зороастризм. 1993 року тибетський лама прибув до Найробі і сформував у місті буддистське товариство; 2010 року в Кенії було вже 350 буддистів[1]. Серед китайців, що проживають у Кенії, є прихильники китайських народних релігій.

За оцінками «Енциклопедії релігій» 40 тис. кенійців є агностиками, ще 1 тис. — атеїстами[1].

Див. також

Примітки

  1. J. Gordon Melton. Kenya // Religions of the World: A Comprehensive Encyclopedia of Beliefs and Practices / J. Gordon Melton, Martin Baumann. — Oxford, England : ABC CLIO, 2010. — С. 1626. — 3200 с. — ISBN 1-57607-223-1.
  2. Christian Population as Percentages of Total Population by Country (англ.). Pew Research Center. January 2011. Архів оригіналу за 7 січня 2012. Процитовано 7 березня 2014.
  3. Christian Population as Percentages of Total Population by Country (англ.). Pew Research Center. January 2011. Архів оригіналу за 7 січня 2012. Процитовано 15 березня 2014.
  4. Jason Mandryk. Kenya // {{{Заголовок}}}. — 7-е изд. — InterVarsity Press, 2010. — 978 p.
  5. The Future of the Global Muslim Population (англ.). Pew Research Center. January 2011. Архів оригіналу за 11 лютого 2014. Процитовано 7 березня 2014.
  6. Kenya - Religious Adherents, 2010 (англ.). The Association of Religion Data Archives. Процитовано 16 березня 2014.
  7. Кения. Электронная еврейская энциклопедия. 20 квітня 2005. Процитовано 16 березня 2014.
  8. Most Baha'i Nations (2005) (англ.). The Association of Religion Data Archives. Процитовано 7 березня 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.