Релікварій
Релікварій (лат. Reliquarium, від reliquiae ) — вмістилище для зберігання цінних реліквій, які мають релігійне сакральне значення. Шанування реліквій найбільш розвинене в християнстві, але також проявляється в індуїзмі, деяких формах буддизму (див. Ступа) та інших культах.
Релікваріями називаються іноді наперсні хрести, що містять у собі частинки мощей.
Реліквії давно були важливими для буддистів, християн, індусів та послідовників багатьох інших релігій.[1][2][3] У цих культурах релікварії часто знаходяться у святинях, церквах або храмах, до яких вірні здійснюють паломництво, щоб отримати благословення.
Поширення в католицизмі
В римсько-католицькій церкві ковчег для зберігання мощей святого увійшов у вжиток дуже рано. Такі ковчеги мали вельми різну форму, виготовлялися з дорогих матеріалів і орнаментировались з великою розкішшю. В X—XII століттях їм надавався найчастіше вигляд прикрашеного емаллю і слоновою кісткою довгастого будиночка з двосхилим дахом, нерідко з нішами в бічних стінках, які містили в собі фігури апостолів або інших святих, і з статуями Христа та Богоматері на фронтонних сторонах.
Література
- Braun J., Die Reliquiare des christlichen Kultes und ihre Entwicklung, Freiburg im Breisgau, 1940.
Примітки
- "Two Gandhāran Reliquaries". K. Walton Dobbins. East and West, 18 (1968), pp. 151–162.
- The Stūpa and Vihāra of Kanishka I. K. Walton Dobbins. (1971). The Asiatic Society of Bengal Monograph Series, Vol. XVIII. Calcutta.
- "Is the Kaniṣka Reliquary a work from Mathurā?" Mirella Levi d’Ancona. Art Bulletin, Vol. 31, No. 4 (Dec. 1949), pp. 321–323.