Репер (геодезія)
Репе́р (від фр. repère — «знак», «початкова точка»), реперна точка — в геодезії та маркшейдерії — закріплений на місцевості або в гірничій виробці геодезичний знак, пункт, що вказує висоту над рівнем моря даної точки земної поверхні чи шахти. Репер визначають нівелюванням. Як правило, закладається в ґрунт (репер ґрунтовий), в стінку кам'яної споруди (репер стінний або нівелірна марка), в підошву, стінку або покрівлю підготовчої гірничої виробки (репер у гірничій виробці).
На реперах закріпляють металевий диск діаметром 5 сантиметрів (марку) з номером і вказанням відомства. В Україні висоти реперів відраховують за Балтійською системою висот від Кронштадтського футштока. Слід мати на увазі, що положення рівня води в різних океанах і морях різне, тому існують різні системи відліку (в Європі від рівня Середземного моря, у Східній Азії від рівня Тихого океану)[1].
У геології
У геології — характерний пласт гірських порід на певній глибині у свердловині, за яким проводиться прив'язування глибини залягання інших пластів чи інтервалів (наприклад, перфорації) у свердловині. Репером також називають потовщену трубу (патрубок, муфту) в колоні насосно-компресорних труб, що знаходиться у свердловині на заданій глибині.
Примітки
- Будз М. Д. Короткий термінологічний словник-довідник з фізичної географії материків і океанів. — Рівне: Міжнародний економіко-гуманітарний університет, 2006. — 80 с.
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.
Посилання
- Репер // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 169. — ISBN 978-966-7407-83-4.
- UK benchmark database
- Detailed description of the different types of UK benchmark
- Benchmarks overlaid on a Google Map