Рецепторний потенціал

Рецепторний потенціал — зміна мембранного потенціалу, яка виникає в рецепторі під дією зовнішнього стимулу, різновид локальної відповіді. Якщо рецепторний потенціал виникає в сенсорному нервовому волокні, то накопичення потенціалів досягає порогу, після якого виникає нервовий імпульс. Якщо рецепторний потенціал виникає у спеціалізованій клітині, то він призводить до виділення нейромедіатору в синаптичну щілину та до збудження нейрону.

Види

Існують 2 види рецепторних потенціалів: збуджувальні та гальмівні. Збуджувальний потенціал проявляється у вигляді деполяризації клітинної мембрани, пов'язаної зі входом позитивно заряджених іонів у цитоплазму клітини. Деполяризація відбувається у більшості рецепторів. Гальмівний рецепторний потенціал супроводжується гіперполяризацією рецепторної клітини внаслідок виходу позитивних зарядів з клітини та зменшення надходження позитивного заряду всередину. Гіперполяризаційний рецепторний потенціал може виникати лише у вторинночутливих рецепторах, тобто тих, де наявна спеціалізована рецепторна клітина.

Механізм виникнення

Зовнішній стимул, який приходить до органу чуття і далі до рецепторної клітини, діє на мембрану клітини. Там знаходяться мембранні рецептори — білки-перетворювачі сигналу. Це або іонні канали, які у відповідь на специфічну дію відкривають власні ворота та забезпечують рух іонів крізь мембрану, або власне білки-рецептори, які запускають каскади хімічних перетворень у клітині, в кінці яких знаходяться ті ж іонні канали, що відчиняються або зачиняються.

Джерела

  • Saladin, Kenneth S.; Miller, L. (2004). 16. Sense Organs. Anatomy&Physiology: The Unity of Form and Function (вид. 3). New York: The McGraw-Hill Companies, Inc. с. 586. ISBN 0-07-242903-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.