Римський додекаедр

Римський додекаедр — невеликий порожнистий об'єкт, зроблений з бронзи або (рідше) каменю, геометричну форму якого утворюють дванадцять плоских граней (п'ятикутників). Римські додекаедри також мають прикрасу у вигляді «шишок» на кожній з вершин п'ятикутників, а п'ятикутні грані мають круглі отвори різного діаметра. Відкрито в XIX столітті і датовано приблизно II—IV століттям.

Історія

На початку XIX століття під час розкопок знайдено близько сотні римських додекаедрів. Більшість виявлено в Німеччині і Франції — на теренах, які входили до складу північних римських провінцій.

Розмір додекаедрів від 4 до 11 сантиметрів. Побудовані так, що додекаедр може стояти на плоскій поверхні в будь-якому положенні завдяки «шишечкам».

Один з додекаедрів знайдено в жіночому похованні, чотири — в руїнах римської дачі (villa rustica).

Римський додекаедр, знайдений в Німеччині.

Більшість із додекаедрів знайдено в скарбах, що свідчить про їхній високий статус: напевно, ці речі цінували, як коштовності.[1]

Пітер Морі, Роберт Трієст і Джек Трієст у 2005 році виявили кам'яні «аналоги» — додекаедри з округленими гранями, які датують переходом від пізнього неоліту до ранньої бронзової доби (між 3000 і 1500 до н. е.) Найпевніше, камені мали не тільки утилітарне, а й релігійне значення.[2]

Піфагорійці вважали додекаедр священною фігурою, яка уособлювала Всесвіт або ефір. Ямвліх у книзі «Про піфагорійське життя» стверджує, що Гіппаса Метапонтського, який розголосив простим людям таємницю додекаедра, не тільки вигнано з піфагорійської громади, але й удостоєно спорудження гробниці заживо «на знак того, що вони вважають, що їхній колишній товариш пішов із життя». Коли Гіппас загинув у морі під час аварії корабля, всі вирішили, що це наслідок прокляття: «Кажуть, що саме божество розгнівалось на того, хто розголосив учення Піфагора».

Бенно Ердманн в журналі «Mathematical Intelligencer» стверджує, що додекаедри символізували вогонь. Відомий грекам мінерал пірит формою схожий на додекаедр. Пірит використовували для добування вогню. Таким чином, асоціація між вогнем і додекаедром могла скластися сама собою.[2]

Місце знахідки

Найбільша концентрація знахідок додекаедрів спостерігається в нинішній Франції і південно-західній Німеччині, а також у північно-східній Англії, на кордоні з Шотландією, де знайдено три додекаедри. Три знайдено в південному Уельсі, розташованому на західному узбережжі Сполученого Королівства. 4 — в околицях Лондона. В Нідерландах близько семи або восьми. Східні приклади зустрічаються в Чехії, Словаччині, Угорщині та Австрії. Найбільший відсоток римських додекаедрів знайдено в центральній Франції.[3]

Римський додекаедр

Гіпотези щодо призначення

Археологи висунули 27 гіпотез призначення додекаедрів, але довести ні одну з них не вдалося. Зараз в історичній літературі для стислості використовується абревіатура «UGRO» (від англ. Unidentified Gallo-Roman Object — непізнаний галло-римський предмет).[4]

Вимірювальний пристрій

Римський додекаедр використовувався як вимірювальний пристрій, а саме як далекомір на полі бою. Відповідно до цієї гіпотези додекаедр застосовувався для розрахунку траєкторій метальних снарядів. Це могло б пояснити наявність різного діаметра отворів на п'ятикутних гранях.

Геодезичні пристрої

Використання додекаедрів полягає в тому, що вони могли б бути використані як дальномірний пристрій.

Ювелірне приладдя

Різного розміру отвори, могли бути призначені, для визначення розміру кільця.

Приладдя сантехніка

Різного розміру отвори, могли були призначені, для визначення розміру труб, щоб полегшити роботу «сантехніка».

Комп'ютерна модель Римського додекаедра

Релігійне

На додекаедрах були знайдені давні релігійні символи друїдів. Вони могли виступати у ролі домашніх тотемів давніх жителів Британії. Але залишається питання, чому про них немає письмових згадок.

Свічник

В одному з додекаедрів було знайдено віск, але дуже мала вірогідність, що сама це було основним призначенням. Скоріш за все, віск був залишком ливарної моделі. Але скоріш за все, це була одна з функцій римського додекаедра.

Гра

  1. Перший варіант — додекаедр підкидали і позначали висоту, цілю було підкинути найвище;
  2. Другий варіант — додекаедр виступав в ролі кошику, а м'ячем виступали камінці різного розміру;
  3. Третій варіант — додекаедр підкидали і ловили на жердину.

Інструмент

Можливо його використовували щоб зв'язати мотузки, можливо, навіть використовували при будівництві намету, або шатра.

Римський додекаедр в Музей галло-римської де Фурв'єр, Ліон

Астрономічні вимірювальні пристрої

За допомогою них визначали оптимальний термін посіву озимих зернових культур. Згідно G.M.C. Wagemans, "додекаедр був астрономічним вимірювальним приладом, за допомогою якого вимірювали кут падіння сонячного світла і, таким чином, точно визначали один особливий день навесні і один особливий день восени. Визначаються таким чином дні, мабуть, мали велику важливість для сільського господарства ".

Але не зрозуміло, чому знайдені додекаедри різного розміру.

Гороскоп

На території Женеви знайшли литий свинцевий додекаедр з гранями довжиною 1,5 сантиметра, оздоблений пластинками срібла з назвами знаків Зодіаку.

Посилання

  1. Roman Dodecahedra. — Virtual Polyhedra. — 1998, George W. Hart
  2. Загадка римских додекаэдров. — paranormal-news.ru. — 16.07.2013
  3. Загадка римских додекаэдров. — 16.07.2013
  4. LEGENDS&CHRONICLEC. The Roman Dodecahedrons. — 2007—2015 — Legends and Chronicles

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.