Роббенайланд

Роббенейланд[1] (афр. Robbeneiland, англ. Robben Island) острів в Атлантичному океані, розташований у Столовій бухті, за 8 км від материка, за 12 км від Кейптауна, Західна Капська провінція, ПАР.

Роббенейланд
af/Robbeneiland
Карта острова Роббенейланд
Географія
33/48/24.24/S/18/21/58.4/E
Місцерозташування Атлантичний океан
Акваторія Атлантичний океан
Група островів Liberation Heritage Routed
Площа 5,07  км² 
Довжина 3,2 км
Ширина 1,3 км
Найвища точка 17 м
Країна
ПАР
Регіон Західна Капська провінція
Адм. одиниця City of Cape Townd
Населення 0 (2012)
Вебсайт robben-island.org.za
Роббенейланд
Роббенейланд (Південно-Африканська Республіка)

 Роббенайланд у Вікісховищі

Вся територія острова розташована у власності держави, за винятком землі, на якій стоїть церква.

Фізико-географічні характеристики

Кейптаун, Хибна бухта (вгорі) та Столова бухта з островом Роббен (праворуч), вид з космосу, Лютий 1995.

Острів посушливий, на ньому росте лише рідкісний чагарник, джерела прісної води відсутні. Це протягом століть ускладнювало його використання як в'язниці. У першій половині XX століття на ньому намагалися бурити артезіанські свердловини, але з часом у ґрунтові води почала просочуватися морська вода, і свердловини стали не придатні для використання. 1965 року по морському дну було прокладено водогін з Кейптауна.

Флора та фауна

Коли 400 років тому на острів прибули голландці, єдиними тваринами, що його населяли, були тюлені та птиці. 1960-го доглядач острова поселив на ньому кількох антилоп з числа звичайних мешканців дюн на узбережжі, і гігантських (або слонових) черепах, для тутешніх місць абсолютно нехарактерних. Черепахи прибули, мабуть, з Галапагоських або Сейшельських островів та перед цим прожили понад 150 років у Кейптаунська зоопарку. Невідомо, чи живуть ці тварини на острові зараз.

Історія

Назва перекладається з голландської як «тюленячий острів»; колись тюлені водилися у навколишніх водах у великій кількості. Острів має приблизно круглу форму близько двох кілометрів у діаметрі, площа 5 км². У результаті багатовікової ерозії поверхню острова практично плоска та піднімається над рівнем моря лише на кілька метрів.

Тюремні споруди на острові Роббен. На задньому плані Столова гора (Південна Африка), за 15 км від острова.

Острів Робен був вперше заселений ще у кам'яному столітті, коли рівень моря був набагато нижче та острів з'єднувався з материком. Наприкінці останнього зледеніння танення льодовиків призвело до підняття рівня моря, і територія навколо острова була затоплена океаном. Острів був звичайним місцем стоянки кораблів, які огинали Африку у XVI і початку XVII століть. Після перших спроб заселення острів було перетворено на голландську, а потім в англійську каторжну тюрму-поселення. Вже серед перших мешканців острова були заслані туди політичні лідери з голландських колоній, таких як Індонезія.

З 1846 по 1931 роки на острові діяла колонія-лепрозорій; сюди ж посилалися божевільні і ті, хто вважалися такими. 1864 року було встановлено маяк.

Під час Другої світової війни острів був фортіфіковано, а з середини 1960-х по 1991 роки був державною в'язницею максимально суворого режиму. Переважна більшість ув'язнених становили чорношкірі політв'язні. З 1964 по 1982[2] у цій в'язниці під номером 46664 містився Нельсон Мандела, надалі — перший чорношкірий президент ПАР. Серед інших відомих в'язнів роббенської в'язниці такі борці з апартеїдом як Волтер Сісулу, Гован Мбекі, Роберт Собукве. У в'язниці підтримувався найжорстокіший режим, і цивільним особам, включаючи рибалок, доступ на острів було суворо заборонено. Останній політв'язень залишив острів 1991 року. Острів продовжував використовуватися як в'язниці середнього режиму до 1996 року.

Охорона території

Вид на острів зі Столової гори (приблизно у північно-західному напрямку). На горизонті за островом видно піщаний берег бухти Салдана.

1997 року острів був перетворений на музей просто неба та оголошений національним пам'ятником. Нині острів є популярним місцем відпочинку; 1999 року він був включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. З Кейптауна на острів можна потрапити на поромі, який діє цілий рік, якщо дозволяє погода.

Острів Роббен завжди представляв велику небезпеку для судноплавства. Океанський прибій безперервно б'ється об його береги, і будь-яке судно, що сіло на мілину поблизу острова, тут же розбивається хвилями. У водах навколо острова знайшло свій кінець безліч кораблів; скарби, які перевозили деякі з них, досі не знайдені.

Примітки

  1. «Атлас Світу. Африка» ГУДК, Москва, 1978, стор. 21
  2. Robben Island prison tours 'honour a legacy of forgiveness'

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.