Родопоміч

Родопо́міч — система організації медичної допомоги вагітним, роділлям і породіллям.

Історія

Родопоміч відома з давніх часів, перші відомості про неї знаходимо у літ. джерелах стародавнього Єгипту, Індії, Китаю, Юдеї та ін. за 3 000 —1 000 до н. е.

Досить багато порад щодо Р. є у староукр. літературі: «Ізборниках Святослава», «Фізіологу», «Пчелі», у літописах, лікувальниках, травниках, вертоградах, а особливо у праці княгині Євпракси-Зої (12 в.).

До розвитку наукового акушерства в Україні у другій пол. 18 ст. допомогу при пологах подавали лише баби-повитухи, що на практиці вивчалися від ін. обізнаних жінок. Перші акушерські клініки при університетах України були відкриті у Харкові (1829) та Києві (1844). У 1880-их pp. у великих містах України були засновані пологові будинки, акушерські школи, зросла мережа пологових ліжок у лікарнях (у 1913 р. — 1 221 ліжко), досить добре розвинулася наукова праця у галузі Р. Однак лікарська Р. здійснювалася лише на 3—30% всіх пологів (у 1913: Київ — 29,3%, Харківська губернія 6,9%, Херсонська — 6,4%, Полтавська — 3,5%, Катеринославська — 3,7%). Значно розвинулося Р. у 1920-30-их pp., кількість пологових ліжок збільшилася в УРСР до 39 000 у 1948 р. і 44 709 у 1971. Тепер стаціонарною Р. охоплено 99,5% людности (на селі переважно через примітивні колгоспні будинки, що їх обслуговують акушерки). Смертність роділь та породіль становить ледве 0,05%, новонароджених дітей — 0,7%, мертвонароджених — 1,4%.

Видатні акушери-гінекологи

Видатні акушери-гінекологи: Г. Писемський, О. Крупський, К. Жмакін, Л. Мельник, В. Хатунцев, А. Ніколаєв, Н. Панченко, Олександр Лур'є, О. Ольшанецький та ін. В Україні вперше опрацьовано і запроваджено в життя психо-профілактичну методу провадження пологів (К. Платонов, І. Вельвівський, А. Ніколаєв).

Родопоміч в Україні

В Україні нині працює 4 інститути охорони материнства та дитинства (Київ, Харків, Львів, Мукачів), а при всіх мед. (17) та інститутах для удосконалення лікарів (3) працюють катедри акушерства і гінекології. Укр. Товариство Акушерів і Гінекологів об'єднує 3 000 осіб, виходить ж. «Педіятрія, Акушерство та Гінекологія».

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.