Роксоляна (повість)

«Роксоляна» — історична повість українського письменника, автора історичних повістей та оповідань Осипа Назарука, яку серед творів про Роксолану досі вважають найкращою.

Роксоляна
Жанр Повість
Автор Осип Назарук
Мова українська мова
Написано 1918–1926
Опубліковано 1930

 Цей твір у  Вікіджерелах

Роксоляна — одна з героїнь — русинська дівчина, яка, потрапивши в татарський ясир, зуміла не тільки вижити, а й піднятися на найвищий щабель турецької ієрархії — стати всемогутньою султаншею. Вивчення джерельних матеріалів з історії Туреччини, літератури й етнографії України дало можливість автору з великою майстерністю відтворити епоху і психологічно правдиво змалювати образи головних героїв повісті.

Повість написана в час війни та революції в 1918—1926 роках у Львові, на Херсонщині, у Відні й Філадельфії, а перероблено у Львові в 1927—1929 роках.

Сюжет

В основу повісті лягли історичні події першої половини XVI століття, пов'язані з діяльністю Сулеймана II Великого-Пишного (1520—1566), одного з наймогутніших правителів Османської імперії, та української дівчини Насті Лісовської з Рогатина, яка, потрапивши у 1520 році в полон до татар, стала дружиною турецького султана. Настя відома у всьому світі як Роксолана — жінка з Русі. Протягом сорока років вона брала активну участь у політичному житті Османської імперії та прагнула захистити український народ.

Тема повісті — зображення двох світів: християнського, в якому — безправне становище простих людей у важкі часи історичної доби XVI ст., коли західноукраїнські землі, перебуваючи під владою Польщі, потерпали від нападів турецьких завойовників, та мусульманського, у якому панує диктатура влади, жорстокості й насильства.

Ідея повісті — утвердження думки автора про те, що міцна вдача, велика сила волі, цілеспрямованість та щира любов до рідного краю здатні вивищити людину над безоднею безправ'я та зневаги; гімн чистому і світлому коханню; засудження насильства, жорстокості, власності.

Видання

Вперше повість було видано в 1930 році. Довгий час творчість Осипа Назарука була під забороною.

У 1990 році у Львові вийшло друком відтворене репринтне видання 1930 року.

В 1997 році перевидано у ТОВ «ЛТД».

У 2014 році опубліковано у видавництві Знання в серії Класна література.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.