Руссільйон (провінція)

Руссільйо́н (кат. Rosselló или Catalunya del Nord, фр. Roussillon, ісп. Rosellón) — історична провінція у південній Франції між Піренеями та Середземним морем. Головне місто Перпіньян (тепер департамент Східні Піренеї). У Середньовіччі тут розташовувалось графство Руссільйон.

Руссільйон
Дата створення / заснування 1659
Держава  Іспанія і  Франція
Столиця Перпіньян
Час/дата припинення існування 1790
Площа 3500 км²
 Руссільйон у Вікісховищі

Прапор Руссильйону

Історія

Стародавніми жителями Руссільйону було плем'я сардонів; головне їхнє місто, Русцино, було зруйноване норманами 859 року. В римську епоху Руссільйон входив до складу провінції Нарбоннська Галлія; у V столітті Руссільйоном оволоділи вестготи, у 720 році сарацини, у 759 році франки.

З часів Карла Великого область утворює Руссільйонське графство, що входило до складу Іспанської марки, а близько 900 року стало незалежним. З XI століття Руссильйон перебував у васальній залежності від Барселонського графства. 1172 року, після смерті останнього незалежного графа Руссильйона, Херардо II, графство у спадок перейшло до короля Арагону Альфонсо II.

Вид з Руссільйона на гору Канігу

Вдале розташування перетворило місто Перпіньян на торгову столицю всього Піренейського краю. Після угоди в Корбейлі (1258) король Франції Людовік IX відмовився від зазіхань на Руссильйон. Хайме I Арагонський 1276 року включив Руссільйон до складу королівства Майорка, а в 1344 році Педро IV знову включив Руссильйон до складу Каталонії.

1463 року, скориставшись проханням короля Арагону про придушення повстання в Каталонії, французи захопили Руссільйон. 1493 року було підписано Барселонську угоду, за якою король Франції Карл VIII повернув графство Фердинанду Католику.

У володінні Іспанії Руссільйон залишався до 1642 року, коли в результаті втручання короля Людовіка XIII до нового повстання у Каталонії область була зайнята французькими військами. За Піренейським миром (1659 року) Руссільйон був остаточно приєднаний до Франції.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.