Різдво Пресвятої Богородиці

Різдво́ Пресвято́ї Богоро́диці, або Мала́ Пречи́ста — релігійне свято християнської церкви на честь Богородиці Діви Марії, матері Ісуса Христа, що є одним з дванадесятих свят. Святкується Західними і Східними церквами 8 вересня за григоріанським і новоюліанським календарями, однак деякі Східні церкви відзначають це свято 8 (21) вересня за юліанським календарем. У цей день підкреслюється, що Божа Мати є великою праведницею, помічницею і заступницею людей, покровителькою сільського господарства, яка народженням Христа зробила перший крок до вічного спасіння усіх людей.

Різдво Пресвятої Богородиці
Офіційна назва Різдво Пресвятої Богородиці
Інші назви Різдво Марії, Народження Діви Марії
Дата
Пов'язаний з Зачаття Богородиці
 Різдво Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

Місце Різдва

Різдво Богородиці 1722 р. Іконостас Загоровського монастиря (Вощатинський іконостас) Йов Кондзелевич

Згідно із загальноприйнятим переказом, якого однаково дотримуються православні і католики, Діва Марія народилася в будинку Йоакима і Анни, який знаходився в північно-східній частині Єрусалиму. Зараз це територія Мусульманського кварталу Старого міста, біля Левових воріт. Проте точне місце православні і католики вказують по-різному, і ці місця віддалені одне від одного приблизно на 70 метрів. На православному місці побудований монастир святої Анни, на першому поверсі його є церква на честь Різдва Богородиці, а під самою будівлею монастиря збереглася печера, яка була, за переказом, частиною будинку Йоакима і Анни. Католики вказують місце будинку в безпосередній близькості від Віфезди і побудували там базиліку святої Анни, у крипті якої також знаходяться стародавні підземні приміщення[1].

Традиції

В Іспанії 7 вересня приносять фрукти, щоб освятити їх. Виноградарі у Франції назвали це свято «Богоматір винограду». Найкращий виноград приносять до місцевої церкви, щоб його благословити, а потім кілька грон прикріплюють до рук статуї Марії. Святкова страва, яка включає новий виноград, є частиною цього дня.[2]

У Гоа, свято Різдва Марії, яке називається «Монти Фест», — це головне сімейне свято, яке служить фестивалем подяки, на якому благословляють новий урожай, і продовжується воно за святковим обідом.[3] У Мангалорі це свято Різдва Марії, яке називають «святом Монті». У цей день кожен мангалор їсть бобові та овочі. Священник благословляє гілку зерна, яку додають до їжі.

На честь свята Різдва Пресвятої Богородиці в Україні та поза її межами зведено чимало храмів.

Примітки

  1. Святая Земля. Исторический путеводитель по памятным местам Израиля, Египта, Иордании и Ливана / Ред. М. В. Бибиков. М., 2000. стр.31.
  2. Weiser S.J., Francis, The Holyday Book
  3. Anup Gonsalves, Antonio. «Indians in Holy Land eager to celebrate Nativity of Mary», Catholic News Agency, 4 September 2014

Джерела

  • Kallistos (Ware), Bishop (1963), The Orthodox Church, London: Penguin Books, p. 263, ISBN 0-14-020592-6
  • Geburt Mariä. In: Lexikon der Kunst. Band 2. E. A. Seemann, Leipzig 2004, S. 675

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.