Ефіопський календар

Ефіо́пський календа́р (амх. የኢትዮጵያ ዘመን አቆጣጠር) календар, що використовується в Етіопії, а також Етіопською та Еритрейською орієнтальними церквами, та східно-католицькими Етіопською та Еритрейською церквами. Цей календар базується на давнішому, Александрійському, що у свою чергу походить від стародавнього Єгипетського календаря, але має схожість і з юліанським календарем: у ньому також використовується додатковий день кожні чотири роки.

Календарі
Категорія • Портал Список

Початок року в ефіопському календарі припадає на 30 серпня за юліанським календарем, якщо наступний рік високосний, чи на 29 серпня, якщо наступний рік простий. Подібно до коптського календаря, Ефіопський календар містить 12 місяців по 30 днів кожен, а також п'ять або шість епагоменальних днів у кінці року, котрі зазвичай виділяються у 13-й місяць. Число епагоменальних днів визначає простий рік чи високосний.

Рахунок років в ефіопському календарі починається з 29 серпня 8 року н. е. за юліанським календарем. Отже, у нове тисячоліття Ефіопія вступила 29 серпня (11 вересня) 2008 року.

Для початку року ефіопи та послідовники церкви Еритреї сьогодні використовують дату Благовіщення 25 березня 9 року, за підрахунками Анніана Олександрійського. Отже, перший рік почався за сім місяців до цієї дати — 29 серпня 8 року, на відміну від європейців, які взяли розрахунки Діонісія Малого, здійснені у 525 році, який визначив на вісім років більш ранню дату Благовіщення, ніж Анніан Олександрійський. Тому число ефіопських років на вісім років менше з 1 січня по 10 вересня, а з 11 вересня по 31 грудня — на сім років менше, ніж за григоріанським календарем.

Доба починається не опівночі, а зі сходом Сонця.

Місяці

АмхарськаКоптськаПочаток місяцяПочаток місяця у рік після ефіопського високосного дня
MäskärämTut11 вересня12 вересня
TeqemtBabah11 жовтня12 жовтня
HedarHatur10 листопада11 листопада
TahsasKiyahk10 грудня11 грудня
T'erTubah9 січня10 січня
YäkatitAmshir8 лютого9 лютого
MägabitBaramhat10 березня10 березня
MiyazyaBaramundah9 квітня9 квітня
GenbotBashans9 травня9 травня
SäneBa'unah8 червня8 червня
HamleAbib8 липня8 липня
NähaseMisra7 серпня7 серпня
PagumänNasi6 вересня6 вересня

Дати вказані за григоріанським календарем для XX-XXI століть.

Примітки

    Посилання

      This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.