Річард Басс

Річард «Дік» Басс (англ. Richard «Dick» Bass, нар. 21 грудня 1929(19291221), Талса пом. 26 липня 2015, Даллас) американський альпініст. Колишній власник гірськолижного курорту «Сноуборд», співвласник найбільшої вугільної шахти на Алясці: Chuitna Coal Project і перша людина у світі, яка підкорила усі «Сім вершин» — найвищі вершини всіх частин світу.

Річард «Дік» Басс
Річард Даніель Басс
Народився 21 грудня 1929(1929-12-21)
Талса, Оклахома, США
Помер 26 липня 2015(2015-07-26) (85 років)
Даллас, Техас, США
Громадянство  США
Діяльність альпініст, підприємець
Alma mater University of Texas Systemd і Єльський університет
Титул основоположник і член клубу «Сім вершин»

Біографія

Еверест, північна стіна
Деналі
(6168 м)
Монблан
(4810 м)
Ельбрус
(5642 м)
Еверест
(8848 м)
Вінсон (4892 м)
Мапа «Семи вершин» (насправді дев'яти, залежно від визначення)

Річард Басс народився 21 грудня 1929 року у місті Талса, штату Оклахома, США. У 1932 році із сім'єю переїхав до Техасу, там здобув середню освіту у «Школі Святого Марка», а у віці 16 років поступив у Єльський університет, який закінчив в 1950 році за спеціальністю «Геологія». У 1951–1953 роках служив на флоті, ходив на авіаносці «Ессекс», брав участь в бойових дії у Кореї. Після служби повернувся до Техасу, щоб взяти участь у сімейному бізнесі, пов'язаному із нафтою, газом та скотарством.

У 1971 році Басс відкрив власну справу, ставши господарем гірськолижного курорту «Сноуборд». На початку 1980-х вирішив стати першою людиною, яка підкорить всі Сім вершин — найвищі вершини семи частин світу. Перша його спроба, сходження на Ельбрус у 1981 році, закінчилася невдачею. Нарешті, 21 січня 1983 він побував на вершині гори Аконкагуа — своїй першій із «Семи вершин», а 30 квітня 1985 року, з четвертої спроби, підкорив[1] останню Еверест (під керівництвом Девіда Брішерса), відомого тим, що він був першим американцем, який підкорив Еверест двічі). Таким чином, в цей день Басс встановив два світових рекорди: перша людина, яка підкорила усі «Сім вершин» і найстаріша людина (на той час йому було п'ятдесят п'ять з половиною років), яка підкорила Еверест. Останнє звання протрималося за ним аж до 1994 року, коли Еверест був підкорений шістдесятирічний венесуельцем. У березні 2003 року 73-річний Басс хотів повернути собі цей титул, але повторне сходження на Еверест закінчилося для нього невдачею[2]. Таким чином своїми сходженнями Річард Басс став основоположником неформального об'єднання альпіністів «Клубу семи вершин» по підкоренню найвищих вершин всіх континентів Землі по списку, названого його іменем «Списку Басса»[3].

Про свої сходженнях Річард Басс, у співавторстві із своїм напарником Френком Веллсом та Ріком Ріджуеєм, в 1986 році написав книгу «Сім вершин»[4].

Річард Басс помер 26 липня 2015 року у Далласі, штат Техас, від легеневого фіброзу[5].

Сім вершин

Сім гірських вершин, які Річард Басс підкорив протягом 2 років і 100 днів («Список Басса»):

Річард Басс вважав австралійську гору Костюшко (2228 м) найвищою на австралійському континенті, тому варіант списку із семи вершин з цією горою назвали «Списком Басса»[6].

Оскільки до австралійської континентальної плити відноситься острів Нова Гвінея із найвищою вершиною Пунчак-Джая (Піраміда Карстенса, 4884 м), то її можна вважати найвищою вершиною австралійського континенту. Тому через рік, канадський фотограф і альпініст Патрік Морров, доповнив перелік із семи вершин, піднявшись 7 травня 1986 року на найвищу гору Австралії і Океанії Пунчак-Джая, започаткував список названий іменем знаменитого італійського альпініста Райнгольда Месснера «Список Месснера»[7], він же був першим альпіністом, хто підкорив найвищі вершини за обома списками.

Див. також

Примітки

  1. Напарник Басса, Френк Веллс, цілком міг розділити лаври «першого підкорювача Семи вершин», але після третього невдалого підйому на Еверест він пообіцяв своїй дружині, що кине цю затію і дотримав свого слова. Таким чином Веллс підкорив лише шість із семи вершин.
  2. Сходження на Еверест Річарда Басса в 2003 році на сайті K2news.com
  3. Існує також «Список Месснера», названий на честь знаменитого альпініста Райнгольда Месснера.
  4. Книга «Сім вершин» на сайті Amazon.com
  5. Селест Толен Розенлоф «Snowbird» co-founder dies in Dallas home на сайті Ksl.com, 27 липня 2015 (англ.)
  6. «Клуб 7 вершин». Статистика: список Костюшко («Список Басса»)
  7. «Клуб 7 вершин». Статистика: список Карстенса (Список Месснера)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.