Австралія і Океанія

Австралія і Океанія частина світу, що складається з материка Австралія, островів, що прилягають до Австралії, і островів, які входять у Океанію[1].

Австралія і Океанія
Положення континенту на Земній кулі (ортогональна проєкція)
Географічне положення
Крайні точки:  
  північна Пункт Кілауеа (Острів Кауаї)
22°13′ пн. ш. 159°24′ зх. д.
  південна Острів Джакмарт (Острови Кемпбелл)
52°37′ пд. ш. 169°07′ сх. д.
  західна Вест-Айленд (Кокосові острови)
12°11′ пд. ш. 96°49′ сх. д.
  східна Мис Каммінг (Острів Пасхи)
27°07′ пд. ш. 109°22′ зх. д.
Територія
Загальна площа 8 510 000 квадратний кілометр
  островів 1 232 680 км²
Довжина узбережжя 77 300 км
 Найвища точка Пунчак-Джая (4884 м)
 Найнижча точка Озеро Ейр (-15 м)
Середні висоти 360 м
Населення
Чисельність 42 677 809
Густота 14.8 осіб/км²

Загальна площа Австралії та Океанії становить 8,52 млн км², населення — 43 млн осіб. (9 вересня 2021) (0,6 % населення Землі).[2]

Для Австралії та Океанії характерні теплий морський клімат, високий ендемізм флори і фауни.

При поділі всієї суші на частини світу Океанія зазвичай об'єднується з Австралією, це — не єдиний відомий варіант розподілу суші на частини світу.

Австралія

Австралія — за геологічним віком вважається найстарішим континентом. Він являє собою величезне плато увігнуте в центральній частині і підняте по краях. Рівнини займають 95 % території, велика їх частина — це безлюдний простір із пустель і боліт. У той же час континент багатий підземними водами, які утворюють величезні артезіанські басейни на глибині від 20 м до 2 км.

Супутниковий знімок Австралії

Австралія — найменший з материків. Площа його 7,7 млн км². Це, мабуть, і найбільш незвичайний материк земної кулі. Приблизно 50 млн років тому він відокремився від праконтиненту Гондвани і відтоді існує в ізоляції. Вважається, що корінні жителі країни — аборигени переселилися з Азії 40 — 50 тис. років тому. Мисливці і збирачі коріння, ягід, горіхів, лікарських трав, місцеві жителі користувалися кам'яними знаряддями праці навіть у XVII ст., (коли до берегів Австралії стали причалювати її першовідкривачі — європейці).

Австралійський Союз — країна іммігрантів. Основна частина населення — нащадки переселенців. Колонізація континенту європейцями почалася в кінці XVIII ст. Першими переселенцями були англійці, а сьогодні серед жителів Австралії є представники практично всіх народів Європи, в тому числі 200 тис. осіб — вихідці з колишнього СРСР. Останнім часом зростає частка імміграції з Азії (до 7 % від загальної кількості населення). У 2000 р. населення Австралії становило 19,2 млн осіб. На континенті проживає близько 400 тис. аборигенів (2,1 % населення). У той же час Австралія — найбільш слабонаселений континент (2,5 людини на 1 км²). Велика частина населення (85 %) проживає у містах.

В економіці Австралії важливу роль відіграє сільське господарство. За експортом пшениці, цукру, м'яса, вовни країна посідає перше місце у світі. Вугілля, залізна руда, алюміній, золото, срібло, зріджений природний газ — за цими видами продукції Австралія теж входить до числа головних експортерів світу.

Тільки в Австралії водяться сумчасті ссавці кенгуру, коали, або сумчасті ведмеді, що живуть на деревах. Своєрідність флори і фауни Австралії пояснюється її ізольованим існуванням. Недарма з 700 видів птахів близько 500 видів вважаються ендемічними.

Державні утворення

Океанія

Океанія — це найбільше у світі скупчення островів (близько 10 тис.) у центральній і західній частинах Тихого океану. Острови розташовані між субтропічними широтами північної півкулі і помірними — південного. Найбільші острови в Океанії Нова Гвінея (його західна половина — провінція Іріан Джая належить Індонезії) і Нова Зеландія (Північний і Південний острови). Вони займають 80 % території Океанії. В Океанії вчені виділяють три великі групи островів: Меланезія — самі західні і великі острови; Мікронезія — дрібні острови на північ від Меланезії; Полінезія — острови в центральній частині океану. Кожна з цих груп складається з декількох архіпелагів. У самостійну частину Океанії виділяється Нова Зеландія, хоча за своїм етнічним складом вона ближче до Полінезії.

Населення — близько 18 млн чоловік. Загальна площа її суші — 1,2 млн км².

Острови Меланезії й західної Мікронезії — це надводні частини величезних гірських ланцюгів, що піднімаються з дна Тихого океану. Великі острови гористі, розсічені долинами. Багато островів центральної частини Тихого океану не що інше, як конічні вершини підводних вулканів. До них належать Гавайські острови (частина території США), Самоа, Маркізькі острови, південні острови Кука, острови Товариства, острів Пасхи (належить Чилі). Деякі з вершин вінчають ці острови вулканів могли б вважатися найвищими у світі. Наприклад, висота Мауна-Лоа та Мауна-Кеа на острові Гаваї від підводного підстави — понад 9 тис. м. Однак більшість островів Полінезії і східній Мікронезії — низькі коралові атоли, іноді ледь піднімаються над водою.

Флора Океанії не дуже багата кількістю видів. Крім впливу широтного розташування на характері рослинності сильно позначається і висота над рівнем моря. На деяких найбільш високих островах можна зустріти всі кліматичні типи рослинності — від вологих вічнозелених лісів до високогірної, майже тундрової рослинності на вершині. Фауна Океанії бідна. На островах майже немає ссавців. Багато птахів, але кількість їх видів зменшується в напрямку на схід.

У науці ще немає єдиної думки про те, як заселялася Океанія — із заходу або сходу. На думку більшості вчених, заселення почалося з Південно-Східної Азії і поступово йшло з півночі і заходу на південь і схід. На найвіддаленіших на схід островах людина влаштувався, мабуть, тільки до XIV ст. Предки нинішніх океанійцев були відважними і умілими мореплавцями.

Корінне населення Океанії ділять на меланезійців, мікронезійців і полінезійців. Полінезійці, наприклад, говорять на споріднених мовах, але на кожному архіпелазі і навіть поодиноких островах живе свій народ — тонганці, ніуеанці, токелауанці Таїті, тубу-айці рапануйці (острів Пасхи) і т. д. Крім корінного населення на островах Океанії проживає майже стільки ж стороннього населення. Це австралійці, новозеландці, англійці, французи, американці, японці, філіппінці, індійці та ін.

Європейським країнам до XVI ст. не було відомо про існування Океанії. Лише під час навколосвітньої подорожі Фернана Магеллана були відкриті Маріанські острови, але і після цього пройшли століття, перш ніж багато архіпелаги та острови Океанії з'явилися на карті Світового океану.

Політична карта Австралії та Океанії

Меланезія

Мікронезія

Полінезія

Динаміка

[3]

Примітки

  1. Частини світу // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  2. Population of Oceania (2021) - Worldometer
  3. World Population Prospects: The 2010 Revision. United Nations, Department of Economic and Social Affairs, Daten online

Література

  • Економічна і соціальна географія країн світу. Навчальний посібник / За ред. Кузика С. П. Л. : Світ, 2002. — 672 с. — ISBN 966-603-178-7.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.