Саак Партев

Святий Саак I (св. Ісаак Партев, вірм. Սահակ Պարթև; 338, Константинополь439, Аштишат, Муш), св. Ісаак Великий — 10-й вірменський католікос, з діяльністю якого пов'язаний початок перекладу Біблії вірменською мовою. Автор призначених для співу проповідей і святкових духовних гімнів на євангельські сюжети.

Саак Партев
10-й Католикос усіх вірмен
387  436
 
Діяльність: священник, клерик
Ім'я при народженні: Саак Партев
Народження: 338
Стамбул, Римська імперія, Стародавній Рим
Смерть: 10 липня 439[1][2]
Ashtishatd, Муш
Батько: Нерсес I Великий

 Саак Партев у Вікісховищі

Життєпис

Народження

За деякими відомостями[джерело?], св. Саак Партев народився в Константинополі, він був сином св. Нерсеса і його рід належав до нащадків св. Григорія Просвітителя.

Духовна діяльність

Саак Партев став предстоятелем всіх вірменських християн якраз у той час, коли значна частина Вірменії перейшла під владу Іранської імперії. Правителі Сасаніди, що сповідували маздаїзм, намагалися придушити національну і релігійну своєрідність підлеглого вірменського народу. Християнство виявилося єдиною реальною силою, що сприяла самоствердженню вірменської культури. Але для його зміцнення вірменам необхідно було мати Святе Письмо рідною мовою, яка в той час ще не мала алфавіту.

Св. Месроп Маштоц

За підтримки Саака Партева його сподвижник Месроп Маштоц створив вірменську писемність і почав перекладати Біблію. В основу було покладено сирійські та грецькі рукописи. Їх доставляли до Вірменії спеціальні посланці Саака. Група перекладачів на чолі з католикосом незабаром завершила роботу над Старим Завітом, а Месроп сам переклав весь Новий Заповіт. Саак Партев влаштовував школи, видавав вірменською мовою творіння отців Церкви та інших письменників. З цього часу починається швидке зростання вірменської літератури. Як повідомляє біограф Месропа Корюн, із шкіл, заснованих святими Сааком Партевом і Месропом, вийшли багато вчених і письменників[джерело?].

Архієпископ Філарет (Гумілевський) називає Саака Партева другим після Григорія Великого просвітителем Вірменії[джерело?].

Цікаві факти

  • За всю історію Вірменської апостольської церкви довше від Саака I на патріаршому престолі перебував лише Григор III Пахлавуні (11131166).
  • Вірменська Церква пам'ятає Саака Партева як одного зі своїх найбільших святих.
  • 2006 року Московський вірменський камерний хор випустив новий звукозапис (CD), що включає цикл «Вірменська ранньохристиянська духовна музика IV—VII століть» / Саак Партев (IVV століття) «Ahgavores, Tagavor», соліст — Паркев Григорян.

Див. також

  • Вірменські католикоси-патріархи

Примітки

  1. Toumanoff C. Les dynasties de la Caucasie chrétienne de l'Antiquité jusqu'au xixe siècle: Tables généalogiques et chronologiquesRome: 1990. — P. 244.
  2. Settipani C. Continuité des élites à Byzance durant les siècles obscurs: Les princes caucasiens et l'Empire du VIe au IXe siècleParis: 2006. — P. 108. — ISBN 978-2-7018-0226-8

Література

  • «Библиологический Словарь» о. Александра Меня
  • Корюн М., «Житие Маштоца», Ереван, 1962;
  • Моисей Хоренский (Мовсес Хоренаци), «История Армении», СПб., 1893; то же, Ереван, 1990;
  • Памятники арм. агиографии, вып.1, Ереван, 1973.
  • Тер-Мовсесян М., «История перевода Библии на армянский язык», СПб., 1902;
  • Филарет (Гумилевский), «Историч. учение об Отцах Церкви», т.3, § 210, СПб., 1859.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.