Сабурова дача
Сабурова дача («Сабурка») — харківська обласна клінічна психіатрична лікарня № 3, один з найбільших наукових центрів в області психіатрії Російської імперії, СРСР та України.
Харківська обласна клінічна психіатрична лікарня № 3, Сабурова дача | |
---|---|
| |
Тип | психіатрична |
Засновано | 1820 |
Країна | Україна |
Адреса | Вулиця Академіка Павлова, 46 м. Харків |
Координати | 49°59′12″ пн. ш. 36°17′16″ сх. д. |
Сайт | saburovadacha.org.ua |
Історія найменувань «Сабурової дачі» (як Харківської лікарні для божевільних) :
- з 1820 — лікарня Наказу громадського піклування на території Сабуровой дачі,
- з 1865 — Харківська губернська земська психіатрична лікарня;
- з 1918 — 4-я радянська лікарня ім. Я. М. Свердлова;
- з 1926 — Український інститут клінічної психіатрії та соціальної психогігієни;
- з 1955 — Харківська психоневрологічна лікарня;
- з 1960 — Харківська міська клінічна психіатрична лікарня № 36;
- з 1976 — Харківська міська клінічна психіатрична лікарня № 15;
- з січня 2005 — Харківська обласна клінічна психіатрична лікарня № 3.
Також Сабуровою дачею називається невелика історична частина Харкова між Салтівськім шосе, вулицею Академіка Павлова та річкою Немишля в районі 3-й психіатричної лікарні.
Історія Сабуровой дачі
У 1793 Наказ громадського піклування в Харкові вибудував гамівній будинок. У 1796 у Харкові побудований будинок божевільних та невиліковно хворих. Інші частини «богоугодних закладів» розміщувалися в особливому будинку до 1812 (будівля клінік університету). У 1812 всі соматичні відділення «богоугодного закладу» були переведені на територію колишньої заміської резиденції генерала Сабурова — намісника Катерини II на Слобожанищині. У 1820 сюди переведений та будинок божевільних, відкритий в 1796. Тому і харківські «богоугодні заклади» отримали назву Сабурової дачі. Будинок божевільних у 1820 було переведено в один з двох півтораповерхових флігелів, що перебували з боків центральної напівкруглої будівлі (приміщення колишнього театру), займаючи невелике місце. Сама лікарня Наказу громадського піклування в Харкові в той час була змішана. У ній, крім невеликого контингенту душевнохворих, значилося 225 ліжок соматичних, з них 125 ліжок для осіб військового відомства.
Як лікувальний заклад, Сабурова дача розташована на території колишньої садиби генерал-губернатора Слобожанщини Петра Сабурова, що знаходиться по дорозі з Харкова на Старий Салтів (нині вулиця Академіка Павлова, 46). Губернатор заповідав свій маєток та будинок лікарні, оскільки мав душевнохвору дочку. До 1897 року це була найбільша психіатрична клініка в Російській імперії, на 1100 місць.
У 1921 році тут було організовано психоневрологічний інститут, а у 1961 році відкрита перша в світі кафедра психотерапії, психопрофілактики та психогігієни. Саме тут К. І. Платонов вперше застосував гіпноз як анальгетик, насамперед при пологах.
18 грудня 1941 року на розі Салтівського шосе і нинішнього проспекту Льва Ландау, в двох кілометрах від лікарні, німцями було розстріляно більше 470 пацієнтів та кілька медсестер, які не побажали залишити хворих Сабурової дачі. На цьому місці встановлена пам'ятна стела. На цей момент ведеться забудова їх братської могили торговим центром.
Знамениті пацієнти лікарні
- Наприкінці 1880 тут провів кілька місяців письменник Всеволод Гаршин.
- Відомий поет Велимир Хлєбніков перебував на обстеженні в лікарні влітку 1919. Справа в тому, що в червні Харків був зайнятий Добровольчою армією генерала Май-Маєвського, і Хлєбнікову загрожував призов до Білої армії. Знайомі лікарі, співчуваючі йому, направили його на медичний огляд в психіатричну лікарню на Сабуровій дачі. Там він написав вірш «Ангели».
- У 1905 в лікарні під виглядом хворого переховувався від поліції відомий більшовик Артем, в майбутньому глава Донецько-Криворізької республіки.
- Олег Митасов — «міський божевільний».
- В тунелях опалювальної системи лікарні в роки першої російської революції 1905–1906 з відома деяких лікарів ховалося зброя, прокламації та агітаційна література більшовиків.
- На початку 1960-х тут деякий час перебував Едуард Савенко (Лимонов).
Фольклор
Враховуючи факт періодичної зміни (зменшення) номера психіатричної лікарні, серед її працівників народився жарт: «Раніше в Харкові божевільним був кожний 36-й, потім кожний 15-й, тепер кожний 3-й».
Примітки
Література
- Історія української психіатрії. Збірник наукових праць Українського НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії та Харківської міської клінічної психіатричної лікарні № 15 (Сабуровой дачі)/За заг. ред. І. І. Кутько, П. Т. Петрюка. Харків, 1994
- Історія Сабуровой дачі. Успіхи психіатрії, неврології, нейрохірургії та наркології: Збірник наукових праць Українського НДІ клінічної та експериментальної неврології та психіатрії та Харківської міської клінічної психіатричної лікарні № 15 (Сабуровой дачі)/За заг. ред. І. І. Кутько, П. Т. Петрюка. — Харків, 1996. — Т. 3. — 560 с.
- Н. М. Зеленський. 150 років Сабуровой дачі — Київ-Харків: Госмедіздат УРСР, 1946. — 160 с.
- Смирнова С. Н. Нариси історії Сабуровой дачі. — X.: Ранок, 2007. — 292 с.
Посилання
- Інформаційний сайт про Сабуровій дачі
- Музей на Сабурці[недоступне посилання з жовтня 2019] (укр.)
- проф. В. Я. Анфимов про пацієнта Сабуровой дачі Велимира Хлебникова
- Карта району
- Сабурова дача, пам'ятник Олександру Невському та вул. Академіка Павлова з супутника. Можна збільшити та зменшити
- Лимонов Е. VIP-психи[недоступне посилання з квітня 2019] // журнал GQ, 14.05.2011