Сабіха Касиматі

Сабіха Касиматі (алб. Sabiha Kasimati; нар. 15 вересня 1912, Едірне пом. 26 лютого 1951, Тирана) албанська вчена-іхтіолог, перша албанка, яка отримала вищу освіту.

Сабіха Касиматі
алб. Sabiha Kasimati
Народилася 15 вересня 1912(1912-09-15)
Едірне, Османська імперія
Померла 26 лютого 1951(1951-02-26) (38 років)
Тирана, Албанія
Країна  Албанія
Діяльність іхтіолог
Alma mater Туринський університет
Галузь Іхтіологія

Шкільна подруга Енвера Ходжі і політична опонентка його режиму. Вбита албанською таємною поліцією Сігурімі в ході різанини 1951 року. Після падіння комуністичного режиму в Албанії реабілітована і посмертно нагороджена орденом «Честь нації».

Навчання

Сабіха Касиматі народилася 1912 року в родині відомого албанського лікаря Абдуррахмана Касиматі. Батько і дід Сабіхи були відомі як ліберальні інтелектуали. З дитинства Сабіха Касиматі була орієнтована на отримання освіти, заняття науковою діяльністю, прагнула вести громадсько активне життя[1].

У 1927 році Сабіха Касиматі вступила до французького ліцею в Корчі. Вона навчалася разом з Енвером Ходжею, підтримувала з ним дружні стосунки[2]. Закінчивши ліцей у 1930 року, працювала шкільною вчителькою. Викладала французьку мову і етику. З 1933 иоку займалася зоологічними та іхтіологічними дослідженнями в албано-американському інституті Каваї.

Отримавши державну стипендію у 1935 році Сабіха Касиматі вирушила до Італії. Вивчала біологію та іхтіологію в Туринському університеті. У 1940 році Сабіха захистила докторську дисертацію з питання водної фауни Албанії. Сабіха Касиматі стала першою албанської жінкою, яка отримала вищу освіту.

Наукова робота

Відмовившись від пропозиції працювати в США, Сабіха Касиматі повернулася на батьківщину. Викладала в Інституті імені Доніки Кастріоті. У 1940-х роках перебувала на лікуванні в Больцано. У 1945 році повернулася до Албанії.

З 1947 року Сабіха Касиматі працювала в тиранському Інституті наукових досліджень. Її іхтіологічні роботи відіграли помітну роль у розвитку албанського риболовного господарства. Вчена склала каталог албанських риб, що включав 257 видів.

Політична опозиційність

Сабіха Касиматі мала вкрай негативне відношення до режиму, встановленого албанською комуністичною партією (АПТ). Особливе її обурення викликали переслідування інтелігенції. Вона відкрито вела відповідні розмови, вимагала зустрічі з лідером режиму Енвером Ходжею для того, щоб висловити свою критику напряму[3].

19 лютого 1951 року члени антикомуністичної підпільної організації Національна єдність Хюсен Лула та Казім Лачі влаштували вибух у посольстві СРСР в Тирані. Жертв і серйозних руйнувань теракт не спричинив. Однак політбюро ЦК Албанської партії праці на екстреному засіданні ухвалило рішення про широкомасштабні репресії і страти опозиціонерів. До складеного списку включили також й ім'я Сабіхи Касиматі[4]. 20 лютого вона була заарештована Сігурімі.

Арешт і вбивство

За свідченнями джерел, Сабіха Касиматі мала твердий характер і на слідстві трималася мужньо. Вона підтвердила своє опозиційне відношення до комуністичного режиму.

Я проти «народної влади», я відкидаю її ідеологію. Ніколи не вірила в прогресивність революційного соціалізму. Я вивчала біологію, і тому прихильниця природної еволюції. Шлях до соціалізму — насильство, знищує демократію! Сабіха Касиматі[5]

Заарештованим фактично не пред'являлося конкретних звинувачень і не проводилося навіть формального суду. У ніч на 26 лютого 1951 року Сабіха Касиматі була розстріляна Сігурімі у складі групи з 21-ї людини. Вона була єдиною жінкою серед жертв кари без слідства і суду.

Увічнення пам'яті

Розділ присвячений Сабіхи Касиматі у Національному музеї науки Албанії

У 1991 році, в ході демонтажу комуністичного режиму в Албанії, ті, що загинули в ході лютневої різанині 1951 року, були офіційно визнані невинними. У 2008 році президент Албанії Бамір Топі видав указ про їх посмертне нагородження орденом «Честь нації»[6]. Спадщина

Сабіхі Касиматі приписують створення ідеї Національного музею науки Албанії. У жовтні 2018 року було оголошено, що Албанському національному музеї науки буде присвоєно її ім'я[7].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.