Сад імені Хагані

Сад імені Хагані (азерб. Xaqani bağı — один з найстаріших парків міста Баку, столиці Азербайджану. Невеликий за площею (0,8 га), розташований в Сабаїльському районі міста. Носить ім'я уродженця Шамахи, середньовічного перського поета Хагані Ширвані. З південного боку сад обмежений вулицею Узеїра Гаджибекова, з північного боку — вулицею Хагані, на сході — вулицею Гоголя, а з заходу — вулицею Расула Рзи.

Сад імені Хагані

40°22′17″ пн. ш. 49°50′25″ сх. д.
Тип парк
Відкрито 1870
Сад імені Хагані
Сад імені Хагані (Азербайджан)

 Сад імені Хагані у Вікісховищі

Опис

Основу архітектурно-ландшафтної композиції саду складає басейн криволінійної форми, зі скульптурною групою «Три грації», що представляла собою три скульптури граціозних дівчат. П'єдесталом для них служать великі брили природного каменю[1].

Колони садового павільйону починаються з водного басейну. Доріжки саду розташовані таким чином, що пронизують його простір по діагоналі і проходять поруч з центрально-розташованим басейном. Хоча сад за своїми розмірами дуже малий (приблизно 0,8 га), він досить затишний і є улюбленим місцем відпочинку багатьох бакинців. Зелена маса саду розташована так, що створює великі тінисті зони, де розташовуються лавки для відпочинку. Серед дерев зустрічаються підліски з чагарників і квітники[1].

Історія

Молоканський сад на поштовій листівці Російської імперії

У другій половині XIX століття, коли почали інтенсивно розвиватися нафтова і пов'язана з нею промисловості, житлові райони вже становили значний відсоток від загальноміської забудови в північно-східній частині фортеці Ічері-шехер (історичний район міста Баку). У 1860-х роках в сфері впливу форштадта виникла Молоканська слобідка[2]. У зв'язку з забудовою центральних кварталів молоканська слобідка з її візницькими дворами і стайнями була повністю знесена, а молокани переселені в абсолютно новий район Завокзалля, де створили нову молоканську возницьку слобідку. На місці слобідки був розбитий Маріїнський сквер. Сквер створювався на початку 1870-х років по сусідству з багатими житловими кварталами. Сквер знаходився в одному з центральних районів міста — Приморському[1]. Навколишні квартали надавали йому замкнутий характер[2].

Маріїнський сквер в 1915 році

Створення та проектування скверу супроводжувалися багатьма труднощами, які перш за все виникали через погане постачання водою. Також відсутня увага до цього скверу з боку міського садівника, членів управи і думи. Про це в газеті «Каспій» повідомлялося наступне[1]:

Баку не може похвалитися великою кількістю зелені, а тому подібне індеферентне ставлення до саду... більш ніж злочинно.

Наприкінці 1890-х років тут була здійснена посадка нових дерев. Вона проводилася у відповідності зі сформованою планувальною структурою скверу. План скверу за обрисами був квадратний. Композиція плану будувалася на основі діагонально розташованих алей. У центрі перетину алей знаходився басейн з фонтаном. Ряд дерев розміщувався по периметру скверу, що дозволило створити додаткову обхідну алею скверу і тим самим підвищити візуальні і функціональні якості озеленених ділянок[1].

Сад «9 січня» в 1925 році

На початку XX століття виникла необхідність перепланування Маріїнського скверу, оскільки як зазначав головний садівник А. Є. Васильєв «місто поставило за мету влаштування громадських садів, а останнім часом навіть і Рів'єр». У 1904 році на основі вивчення ситуації, Васильєвим був складений проект перебудови Маріїнського скверу. Проект передбачав розширення алей і посадку стійких до жаркого клімату порід дерев. Для досягнення більшої художньої виразності скверу планувалася заміна існуючої рослинності деревами з високими декоративними якостями. Також передбачалося обережне вкраплення малих архітектурних форм. Однак, цей проект так і не був втілений в життя[1].

Після встановлення Радянської влади сад був перейменований на «Сад 9 січня» (на пам'ять про Криваву неділя 1905 року). Після німецько-радянської війни сад був двічі реконструйований. Слід зазначити малі архітектурні форми — світлові ліхтарі, газетний кіоск, будиночок-годівниця для голубів та інші елементи ландшафтного дизайну[1].

Пізніше саду було присвоєно ім'я Хашима Алієва. Після здобуття незалежності сад був перейменований на честь письменника Хагані.

Примітки

  1. А. А. Гасанова. Сады и парки Азербайджана / Под ред. проф. Ф. М. Гусейнова. — Баку: Ишыг, 1996. — 304 с.
  2. Шамиль Фатуллаев. Градостроительство Баку XIX—начала XX веков / Под ред. проф. В. И. Пилявского. — Ленинград: Стройиздат, 1978. — 215 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.