Салар-де-Уюні

Салар-де-Ую́ні, солончак Уюні (ісп. Salar de Uyuni, інколи Salar de Tunupa; кеч. Uyuni kachi qucha, Уюні качі куча Tunupa kachi qucha) — найбільший у світі солончак площею 10 582 км², дно висохлого озера[2]. Розташований в південній Болівії, на території департаментів Потосі та Оруро, на висоті 3 650 м в Андах. Основні мінерали, з яких складається поверхня солончаку гіпс та галіт. Поверхня солончаку має ідеально плоску поверхню, і коли час від часу в озеро потрапляє невелика кількість води, воно затоплюється дуже солоним шаром води і служить природним дзеркалом. Салар-де-Уюні — важливе джерело солі в Болівії та відома туристична пам'ятка.

Салар-де-Уюні
20°08′01″ пд. ш. 67°29′20″ зх. д.
Розташування
Країна  Болівія
Регіон Оруро
Потосі
Геологічні дані
Тип salt pand і пам'ятка
Розміри
Площа поверхні 10 582 км²
Висота 3661 м[1]
Довжина 140 км
Ширина 110 км
Вода
Басейн
Притоки Opa-opad, Colorado Riverd і Puka Mayud
Інше
Geonames 3901900
Салар-де-Уюні (Болівія)

 Салар-де-Уюні у Вікісховищі
Гірки солі в Салар-де-Уюні
Салар-де-Уюні відбиває небо під час заходу сонця

Формування

Близько 40 тис. років тому ця територія була частиною озера Мінчін (яке саме виділилося з давнього озера Баллівьян). Після його висихання залишилося два існуючих в даний час озера: Поопо та Уру-Уру, а також два великих солончака: Салар-де-Койпаса і Уюні. Площа Уюні приблизно в 25 разів перевершує площу висохлого озера Боневіль, США.

Вплив на економіку

За оцінками[3], солончак Уюні містить запас в 10 млрд т солі, з яких щорічно видобувається менше 25 тис. т. Завдяки своїй пласкій поверхні, солончак Уюні служить головним транспортним маршрутом в Альтиплано. Хлорид літію, що знаходиться тут у величезних кількостях[4], придатний для видобутку з нього літію, що є актуальним для акумуляторної індустрії. Близько 100 мільйонів тонн літію, або від 50 % до 70 % його світових запасів знаходиться в цьому озері.[5]

Завдяки розвитку туризму на солончаку Уюні місцеві жителі стали будувати готелі з соляних блоків, в яких можна зупинитися на ніч, наприклад Palacio de Sal.

Щороку в листопаді на солончак Уюні прилітають на розмноження три види південно-американських фламінго: чилійський фламінго, андський фламінго та фламінго Джеймса.

Калібрування супутників

Завдяки великому розміру, пласкій поверхні та високому альбедо при наявності тонкого шару води, а також мінімальній девіації висоти, солончак Уюні є ідеальним інструментом для тестування і калібрування приладів дистанційного зондування на орбітальних супутниках[6]. Чисте небо і сухе повітря Уюні дозволяють провести калібрування супутників уп'ятеро краще, ніж якби використовувалась поверхня океану.

Кладовище паровозів

Однією з визначних пам'яток солончака є кладовище паровозів, що знаходиться біля шляхів залізниці з Антофагаста у Болівію у 3 км від міста Уюні. На «цвинтарі» спочивають паровози названої залізниці, зняті зі служби у 1950-х роках, коли видобуток мінералів на навколишніх рудниках різко зменшився. Тут є цікаві екземпляри: локомотиви Гаррата і Мейєра, але всі в незадовільному стані. У 2006 році місцевим самоврядуванням була прийнята 15-річна програма розвитку регіону, одним з пунктів якої є перетворення «кладовища» в музей просто неба.[7]

Панорама солончаку Уюні

Див. також

Примітки

  1. GeoNames — 2005.
  2. Encyclopædia Britannica — Uyuni Salt Flat.
  3. Uyuni (Bolivia) — Britannica Online Encyclopedia[недоступне посилання з квітня 2019]
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 18 травня 2013. Процитовано 16 лютого 2016.
  5. Bolivia's Lithium-Powered Future 2009 (англ.)
  6. The Hills And Valleys Of Earth's Largest Salt Flat
  7. Atkinson, David (1 березня 2007). Bolivia: The Bradt Travel Guide. Bradt Travel Guides. с. 170; 174–176. ISBN 9781841621654.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.