Сальман аль-Ауда

Сальман аль-Ауда
араб. سلمان العودة
Народився 15 грудня 1956(1956-12-15) (65 років)
Ель-Касим, Саудівська Аравія
Країна  Саудівська Аравія
Діяльність Шейх, клерик
Alma mater Imam Muhammad ibn Saud Islamic Universityd
Вчителі Muhammad ibn al Uthaymeend
Знання мов арабська
Конфесія сунізм
Батько Фахд бін Абдуллах
Сайт islamtoday.net/salman/


"'Сальман бін Фахд бін Абдуллах аль-Ауда"' (араб. سلمان بن فهد بن عبد الله العودة) 'Сальман аль-Ауда"' (араб. سلمان العودة), (нар. 14 грудня 1956 р.) — відомий мусульманський мислитель, проповідник, журналіст, поет і філолог. Аль-Ауда є членом Опікунської ради Міжнародного союзу мусульманських вчених[1]. Він є директором арабського видання сайту IslamToday, веде ряд ТВ-програм і є автором багатьох газетних статей. С. аль-Ауда член багатьох благодійних та наукових товариствах і організаціях ісламському світі.

Біографія

Аль-Ауда народився в селищі аль-Баср, недалеко від міста Бурайда, столиці регіону Аль-Касим, розташованому в центрі Саудівської Аравії. Він провів свої перші роки в аль-Басрі, а потім переїхав в Бурайду. Середню освіту він здобув у рідному місті, після чого вступив на факультет арабської мови, а пізніше на факультет шаріату в університет імені імама Мухаммад бін Сауд аль-Касіма. Вивчив Коран і основні книги з різних ісламських наук. Також слухав лекції таких відомих ісламських вчених як ібн Баз, аль-Усаймин, ібн Джібрін. Після завершення навчання він отримав посаду викладача арабської мови на факультеті наукових досліджень, де пропрацював чотири роки. Після цього він працював науковим співробітником при університеті і закінчив магістратуру у відділенні Сунни і хадисоведения на факультеті Основ релігії по темі «Хадіси на тему „гурба“ та її положення в Сунні». Він захистив докторську дисертацію по шаріатських наук на тему "Тлумачення книги обмивання із збірки «Булуг аль-Марам». На даний момент вона видана в чотирьох томах.

П'ять років провів в ув'язненні за протестпротив рішення уряду Саудівської Аравії про розміщення американських військ на її території. Аль-Ауда був «реабілітований» в 1999 році і став одним з найбільш видатних релігійних діячів королівства. Веде власну програму на телебаченні, має вебсайт на чотирьох мовах і зараз він розглядається як прихильник саудівського уряду, отримує його підтримаю та альтернативною по відношенню до спонсисируемой урядом Саудівської Аравії програмою підготовки улемів (духовенства).

Аль-Ауда був одружений з Хайєю аль-Сайярі й мав 16 дітей. Його старшого сина звуть Муаз.

У січні 2017 року в дорожньо-транспортній пригоді загинули його син Хішам і його дружина Хая. Співчуття Сальману аль-Ауда через цю аварію принесли Мухаммад Аль-Арефе, Аід Аль-Ярык, Ібрагім Аль-Дауиш, Хасан Аль-Хусейні Зіяд Аль-Шахрі,Наїф Аль-Сахфе, Муса Аль-Омар і Мухаммад Аль-Йакуб.

Діяльність

Під час Війни в Перській затоці у 1990-1991 років, коли створена і очолювана американцями коаліція почала военнные дії проти іракського режиму Саддама Хусейна у відповідь на захоплення ним Кувейту, Сальман аль-Ауда та деякі інші шейхи висловили невдоволення діями уряду Саудівської Аравії. Колишній в той час великим муфтієм Абд аль-Азіз ібн Баз випустив фетву, що дає виправдання запрошення американських військ для захисту Саудівської Аравії від Хусейна. У відповідь аль-Ауда підняв питання про нездатність саудівських військових захищати державу незважаючи на величезну кількість закупленого американського озброєння. Під час війни аль-Ауда був ініціатором двох клопотань про реформу, адресованих королю. Перший, в 1991 році, був відомий як «Лист вимог», і був підписаний відомими діячами в різних сферах життя Саудівської Аравії: релігії, економіці та громадській діяльності, які стермілісь до реформ у формі правління, зокрема до створення консультативної ради "Шура". Рік потому друга петиція, відома як «Меморандум про раду», підписана більш ніж ста релігійними діячами, включаючи Уляма, також закликала до створення "Шури", а також до цензури ЗМІ релігійним керівництвом і переглядом всіх законів королівства, для забезпечення їх відповідності шаріату. Обидві петиції висловлювали лояльність по відношенню до будинку Саудів, незважаючи на відсутність представництва подписантовв існуючому уряді. Тим часом, аудіозаписи проповідей аль-Ауди отримали широке розповсюдження і приєдналися до інших голосів опозиції після першої війни в Перській затоці, так як військові США розмістилися на тривалий термін на авіабазі за межами столиці[2].

Позбавлення волі

У вересні 1994 року Салман аль-Ауда був поміщений у в'язницю за антиурядову діяльність. Він і Сафар аль-Хавалі були заарештовані разом з великою кількістю їхніх послідовників у місті Бурайда, провінція Касим. Більш того, шейх Абд аль-Азіз ібн Баз видав фетву, що, якщо аль-Ауда і аль-Хавали не покаються у своєму колишньому поведінку, їм буде заборонено читати лекції, проводити збори і записувати аудіо і відеоуроки.

Він був одним з лідерів Комітету по захисту законних прав (CDLR), саудівській дисидентської групи, створеної в 1993 році, і була першою в історії опозиційною організацією в Королівстві, відкрито оскаржує монархію, звинувативши уряд і старших улемів в тому, що вони роблять недостатньо для захисту законних ісламських прав мусульман[3].

У 2001 році Салман аль-Ауда став керівником сайту Islam Today.

Освітня діяльність

Серед приблизно п'ятдесяти книг, які він опублікував:

  • "Перші чужинці",
  • "Характеристики чужинців,"
  • "Дискусія з шейхом Мухаммадом аль-Газалі,"
  • "Хто має право брати участь у незалежних юридичних дискусіях?"
  • "Керівництво з вивчення ісламського права."

Всі ці публікації в даний час доступні на арабською мовою на вебсайті Islam Today.

Після звільнення разом зі своїми колегами він відновив свою викладацьку діяльність, даючи уроки після молитви «магриб» з середи по п'ятницю на такі теми, як коментарі, етика, освіта та коментарі Корані. Аль-Ауда заявив, що він підтримує мир і співіснування з іншими релігій. Він оголосив, що це стало результатом більш глибокого розуміння ісламських навчань[4].

Д-р аль-Ауда створив і курирує діяльність популярного сайту IslamToday, який пропонує широкий спектр матеріалів ісламської тематики. Він дає заняття і лекції по Інтернету та телефону для широкого кола слухачів. Сальман аль-Ауда активний користувач соціальних мереж (Facebook, де у нього понад 5,5 млн передплатників, Instagram — 1.3 млн і Twitter — 9 млн.)

Послання Усамі бен Ладену

Д-р аль-Ауда відомий не тільки критикою терактів 11 вересня, але й особисто Усамі бен Ладену. У 2007 році, близько шостої річниці 11 вересня він звернувся до лідера «Аль-Каїди» з широко відомої телевізійної мережі Близького Сходу MBC зі словами[5]:

Мій брат Усама, скільки пролилося крові? Скільки невинних людей, дітей, старих і жінок було вбито ... в ім'я Аль-Каїди? Чи Будете ви щасливі зустріти Всемогутнього Бога, несучи тягар цих сотень тисяч або мільйонів жертв на вашій спині?

Примітки

  1. Члени міжнародного союзу ісламських вчених. iumsonline.org. Архів оригіналу за 3 липня 2017. Процитовано 3 травня 2017.
  2. Awda, Salman al- (1955–) - PERSONAL HISTORY, INFLUENCES AND CONTRIBUTIONS, BIOGRAPHICAL HIGHLIGHTS, PERSONAL CHRONOLOGY:, and Arrest Imprisonment. encyclopedia.jrank.org. Retrieved 2016-05-05. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 3 травня 2017.
  3. Kapiszewski, Andrzej (2006). (Retrieved April 25, 2012). "Saudi Arabia : Steps Toward Democratization or Reconfiguration of Authoritarianism?". Journal of Asian and African Studies. 41 (5-6): 459-482.
  4. "Sheikh Salman al-Ouda Articles". En.islamtoday.net. Retrieved 2016-05-05. Архів оригіналу за 6 травня 2016. Процитовано 3 травня 2017.
  5. Peter Bergen and Paul Cruickshank (2 січня 2009). The jihadist revolt against bin Laden.. The New Republic.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.