Свема

ВАТ «АК „Све́ма“» (колишнє ПО «Свема») — українське та радянське підприємство з виробництва кіно-, фото- та рентген-плівки, фотопаперу, магнітофонних стрічок та касет. Розташоване в місті Шостка. Засноване 1 жовтня 1931 року.

ВАТ "Акціонерна компанія Свема"
Тип ВАТ
Форма власності відкрите акціонерне товариство
Галузь світлочутливі матеріали, магнітна стрічка
Засновано 1 жовтня 1931
Закриття (ліквідація) 2000
Штаб-квартира Україна, Сумська обл., Шостка, вул. Гагаріна, 1; тел. 41102
Продукція кіно-, фото- та рентген-плівка, фотопапір, магнітофонні стрічки та касети
 Свема у Вікісховищі

Шосткинське науково-виробниче об'єднання «Свема» вважалося асом з високих технологій в області тонкої хімії. І спеціалізувалося на випуску аматорських кіно- і фотоплівок, магнітних стрічок для аудіо-, відео-, комп'ютерної техніки, а також аерокосмічних фотоплівок, радіографічних плівок, що склеюють стрічок, поліграфічних фарб. Продукція призначалася як для цивільного, так і для військового сектора. Поставлялася в країни РЕВ і країни, що розвиваються.

Назва

Назва Свема утворена початковими буквами слів словосполучення Світлочутливі матеріали (рос. Светочувствительные материалы).

Історія

На XV з'їзді партії місцем будівництва першої радянської фабрики з виробництва кіноплівки вибрано місто Шостка. У вересні 1930 року директором недобудованої фабрики призначили Храута Віктора Фоміча.

1 жовтня 1931 року фабрика запрацювала. 1934 року на фабриці почали виготовляти плівку для звукозапису та рентген-плівку. Вже 1937 року на плівку, виготовлену на фабриці, був знятий фільм Великий громадянин — перший радянській художній фільм повністю знятий на радянську кіноплівку. 1938 року почали виготовляти кольорову плівку.

Під час Другої світової війни фабрика була вивезена до Красноярську. 1954 року було відкрито цех з виробництва магнітних стрічок. З 1965 року «Свема» — марка і товарний знак підприємства.

Сьогодення

До 1996 року підприємство ефективно працювало. З 2004 року ВАТ «АК „Свема“» знаходився у процедурі санації, яка передбачала залучення інвесторів для організації виробництва на промисловому майданчику підприємства як на базі наявних об'єктів і технологій, так і шляхом створення нових виробництв.

На 31 травня 2019 року Міністерством юстиції України призначено аукціон з продажу майна ВАТ АК Свема.[1]

Асортимент продукції

На підприємстві випускались:

  • 8-мм кіноплівка 1×8, 2×8, 2×8С, 1×8С в одноразових касетах;
  • 16-мм кіноплівка з двосторонньою перфорацією;
  • 16-мм неперфорована фотоплівка для фотоапаратів типу «Київ-Вега»;
  • 35-мм фотоплівка типу 135 негативна, позитивна і для Мікрофільмування;
  • 60-мм фотоплівка типа 120;
  • Листова негативна фотоплівка різних форматів;
  • 35-мм кіноплівка всіх сортів: негативна, позитивна, контратипна;
  • 70-мм кіноплівка для широкоформатного кінематографа;
  • Листова фототехнічна плівка різних сортів;
  • магнітні стрічки різних типів.

На магнітні стрічки «Свема» були записані більшість аудіокасет відомих радянських естрадних співаків, а на кіноплівку знята переважна більшість радянських кінофільмів. Серед яких:

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.