Селище Таїрова

Житловий масив імені Таїрова (неофіційно Селище Таїрова) — назва багатоповерхового житлового району міста Одеса. Середню частину території житлового масиву займає житловий масив «Ульянівський» призначений для працівників Чорноморського морського пароплавства та порту.

Житловий масив ім. Таїрова
Одеса
Житловий масив ім. Таїрова

Вид на мікрорайон «А-Б»
Загальна інформація
46°24′23″ пн. ш. 30°43′16″ сх. д.
Країна  Україна
Район Київський район
Адмінодиниця Одеса
Київський район
Населення 152 000 тис. осіб
Головні вулиці Вулиця Академіка Корольова, Вулиця Академіка Глушка, Вулиця Левітана, Люстдорфська дорога
Заклади освіти
та культури
Одеський коледж комп'ютерних технологій ОДЕКУ
Парки сквер ім. академіка Корольова
Транспорт
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap
Карта
Житловий масив ім. Таїрова
Житловий масив ім. Таїрова (Україна)
 Селище Таїрова у Вікісховищі

Історія

Територія, де виник житловий масив ім. Таїрова у дорадянський період практично не була заселена, частина території використовувалась під господарські потреби. По території пролягали два шляхи — дорога на Великий Фонтан, яка носить назву Люстдорфська дорога, і дорога на Люстдорф, яка нині носить назву Проспект Небесної Сотні. У 1915 році на дорозі на Люстдорф було прокладено лінію електричного трамваю, який з'єднував села, що були розташовані на схід від даної дороги з центром міста. Таким чином у даній місцевості вже з 1910-х років була непогана інфраструктура.

У 1950 1960-х роках, коли міськвиконком став у масовому порядку виділяти одеситам землю під індивідуальне будівництво, то на захід від Люстдорфської дороги у районі вулиць Костанді та Левітана виникли селища, на ділянках що були виділені порту, Чорноморського морського пароплавства (селище Моряків) та іншими відомствами пов'язаними з морем. Селища швидко збільшувалися і пізніше були об'єднані у житловий масив «Ульянівський».

На межі 1960-х та 1970-х років був запроектований великий житловий масив багатоповерхових будинків, який складався з чотирьох мікрорайонів. У межах його території знаходився житловий масив «Ульянівський», який повинний був бути знищеним. Крім того, іншу частину території займали городи і виноградники колгоспу ім. Карла Лібкнехта, котрий постачав у місто помідори, баклажани та вино. Передача землі сільськогосподарського призначення під теплиці і багаторічні культури була справою нелегкою і вирішувалася на рівні Верховної Ради УСРР.

На місці полів дуже швидко виникли нові будови, але забудова території Ульянівського житлового масиву відбувалася дуже повільно і таким чином було вирішено заснувати новий житловий масив «Південний», на території якого були розташовані лише сільськогосподарські території та кладовище. У 1980-х роках на п'ятій станції Люстдорфської дороги почали будувати лікарню швидкої допомоги, але вже на початку 1990-х років будівництво припинилося. На початку 2000-х років навколо будівлі з'явився кластер житлових багатоповерхових будинків, будівництво лікарні було завершено із реконструкцію у житловий будинок з вбудовано-прибудованими приміщеннями.

У житловому масиві розташований сквер ім. академіка Корольова, де у 1980-і роки був розташований літній кінотеатр «Луч». Є семиповерхова поліклініка типового проекту 1970-х років. Дитяча поліклініка довгі роки знаходилася у пристосованому для даної потреби будинку гуртожитку, але у 2007 році вона переїхала у новий спеціальний будинок на вулиці Глушко.

Первісно у районі не планувалося влаштовувати базари, але у 1990-х роках на проспекті Академіка Глушка виник базар «Людмила» і стихійний овочевий базар «Київський».

На півночі житлового масиву були споруджені адміністративні будови Станкобудівного технікуму, Обласного управління міліції, телефонної станції, райвиконкому Київського району.

Житловий масив «Таїрова» складається з чотирьох мікрорайонів обмежених вулицями Інглезі, Люстдорфська дорога, проспект Академіка Глушка і проспект Небесної Сотні. На південь від вулиці Глушка починається більш сучасний житловий масив «Південний». Загалом на «Таїрова» Ульянівському житловому масиві (близько 3 тис. жителів) та «Південному» мешкають 137 тисяч жителів. Географічний центр житлового масиву знаходиться у місці спорудження райвиконкому.

Дістатися від звідси до центру міста простіше, ніж з селища Котовського, а до моря можна дійти пішки за півгодини — півтори години. У Районі примітний безліччю платанів і акацій, затишними дворами, галасливими кафе і величними будинками-«ключками».

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.