Селім III Ґерай

Селім III Ґерай (крим. III Selim Geray, ٣ سليم كراى; 1713—1786) — кримський хан у 17641767 і 1771 р.р.[1] з династії Ґераїв. Син Фетіха II Ґерая, онук Девлета II Ґерая, праонук Селіма I Ґерая. За Арслана Ґерая займав пост калги.

Селім III Ґерай
Народився 1713(1713)
Помер 1786(1786)
Візе
Рід Ґераї
Батько Фетіх II Ґерай
Підданство Османська імперія
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
вересень 176414 березня 1767
Попередник Кирим Ґерай
Наступник Арслан Ґерай
січень 177130 червня 1771
Попередник Каплан II Ґерай
Наступник Сахіб II Ґерай

Біографія

На час правління Селіма III Ґерая випали значні зміни в житті Кримського ханства. Селім III Ґерай переконував султана в необхідності укладення миру з Австрією для спільного протистояння Росії, але незабаром був позбавлений ханського звання.

До повторного його повернення на престол Османської імперії вже вступила у війну з Росією і виявилася нездатною захистити свої володіння в Північному Причорномор'ї. Місцеві ногайці вийшли з покори Кримському ханстві і Османській імперії і підпорядкувались Росії. Пропозиція вийти з османського вассалитету поступила з Петербургу і Кримському ханству. Селім III відмовив росіянам і припинив переговори із цього приводу, тоді на півострів у 1771 р. вторглася армія Долгорукова. Серед кримських беїв і навіть серед ханської рідні до цього моменту вже виникла проросійська партія, і це, разом з невдалим ханським командуванням обороною, призвело до того, що ворог за мінімальний термін окупував країну.

Бейські збори підписали союз з Росією і вирішили відтепер обирати хана самостійно, що означало вихід країни з-під османського верховенства і встановлення незалежності ханства. Селім III Ґерай спочатку підкорявся думці беїв, сподіваючись на зміну ситуації, але незабаром, усвідомивши своє безсилля змінити що-небудь, зрікся престолу і виїхав до Османської імперії.

Примітки

  1. Ukraine. worldstatesmen.org. Процитовано 3 серпня 2016.

Джерела

  • Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.